תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - חופש העיסוק בתחום הארכיאולוגיה
   - חדש! החלו קורסי הרצאות מרתקים על מורשת יון העתיקה, בהנחית פרופ' בועז זיסו וד"ר רחל גוטסמן בימי רביעי במוזיאון תל אביב לאמנות.  
 
- לאחר הסיור המוצלח לנגב המערבי, ממשיכים בסדרת "ארכיאולוגיה והיסטוריה מנדטורית" בהדרכת ד"ר שי רוזן  
 
- מקומות אחרונים לסדרת נצרות חדשה, וחלק מסדרת נצרות של שנת 2017 ,עם איילת אורפז  
 
התחלנו את שנת תשע"ט בשביל ישראל בנגיעה ארכיאולוגית, עם ד"ר רמי אמיר ,אפשר עדיין להירשם לכל הקבוצות  
 
החלה סדנת הצילום, שנה שלישית, באתרי צילום מרתקים עם הצלם והמדריך ברוך גיאן  
 
- נפתחה קבוצה ייחודית, שתוביל אותנו אל אתרי ההתיישבות, ההיסטוריה והארכיאולוגיה המרתקים - "מדן ועד אילת - אתרים ארכיאולוגים בצעד קל" בהדרכתו של אודי לניאדו  
 
- תגליות פתחה את הדלתות לשנת ההרצאות החדשה "תגליות מן העבר" תשע"ט .התחלנו סמסטר א'  
 
- קבוצה מלאה! למלטה עם ד"ר שמעון גת - תגליות עולמי, חנוכה 4-9.12.2018  
 
 
 
חופש העיסוק בתחום הארכיאולוגיה
המדיניות הציבורית בתחום הארכיאולוגיה בישראל עוצבה בראשית שנותיה של המדינה, בימים בהם הארכיאולוגיה נתפסה כנכס אסטרטגי בתהליכי התגבשות הלאומיות הישראלית. במשך שנים רבות התבצעה כל הפעילות הארכיאולוגית שאינה אקדמאית על ידי עובדי אגף העתיקות.
בשנות ה-90 אירעו כמה תהליכים אשר שינו באופן חלקי את הפרקטיקה בתחום הארכיאולוגיה. נוסדה רשות העתיקות (1990), חוקק חוק חובת מכרזים (1992) ותחת עומס חפירות ההצלה נפתח שוק הביצוע לגורמים מחוץ לרשות העתיקות (1995). אבל למרות השינויים המשמעותיים נותר התחום תחת שליטת המונופול של רשות העתיקות המשמשת גם כגורם אכיפה על פי חוק וגם גורם מבצע של כ-90% מהשירותים ובו זמנית מתחרה בגופים המפוקחים על ידה. בנסיבות אלה, רשות העתיקות הקובעת את המדיניות החליטה שרישיון חפירה ארכיאולוגי יינתן רק לעובדיה, או למי שמקבל חסות אקדמאית ומגיש בקשת רישיון מטעם אחד משבעת המכונים האוניברסיטאיים לארכיאולוגיה הפעילים בארץ.
משמעות הנחיה זו היא שארכיאולוג בעל תואר דוקטור ובעל ניסיון של עשרות שנים בתחום, אינו רשאי לקבל רישיון חפירה באופן עצמאי. יתרה מכך, גם לאחר שהוא קיבל רישיון בחסות אקדמאית כנדרש, הוא אינו רשאי לפקח עצמאית על טרקטור הפועל בשטח החפירה שלו והוא מחויב להזמין מפקח של רשות העתיקות, אשר יוודא שהוא לא פוגע בעתיקות. מהנדסים במדינה ישראל מתכננים גורדי שחקים ומפקחים על הקמתם, רופאים מנתחים אנשים וגורל חייהם לא אחת בידם. הם עושים זאת ברישוי ומבלי שמפקח מטעם משרד העבודה או משרד הבריאות מלווה את פעולתם.
 
  חזרה לעמוד הקודם >>>
   
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים