תגליות - סדרת אסלאם
   חדש ב"תגליות עולמי" – סיור לצרפת הרומית– מסע בגאַליה נַרבּונֶנסיס 15-22 למרץ 2018  
 
חדש בתגליות - השתלמויות למורי דרך. הסיור הקרוב 24.12.17 תגליות חדשות בבקעת תמנע. הרשמה מראש דרך משרד התיירות  
 
חדש בתגליות: סידרת סיורים מרתקת ומסעירה, בעקבות הפקת המופת של הערוץ הראשון "והארץ הייתה תוהו ובוהו"  
 
נפתחה ההרשמה לסדנת הצילום עם הצלם והמדריך ברוך גיאן. שנה חדשה, מקומות חדשים וחשיפות חדשות  
 
"תגליות מן העבר" - נפתחה ההרשמה לסדרת ההרצאות המרתקת, מבית תגליות, לשנת תשע"ח (2017-2018).  
 
שביל ישראל בנגיעה ארכיאולוגית - נפתחה ההרשמה למסע הכי מרתק בארץ. שנה-א', שנה-ב', שנה-ג'. הצטרפו גם אתם לחוויה  
 
הכנס השנתי של תגליות 2018  
 
 
 

האיסלאם מנקודת מבט מקומית ומקורית

סדרת סיורי איסלאם,
בהדרכת ד"ר ירון עובדיה,
תיקח אותנו אל תוך העולם הערבי האיסלאמי,
תוך התמקדות במפגש האישי והחווייתי.

ד"ר ירון עובדיה – מזרחן ומורה דרך, מדריך סיורים בנושאי אקטואליה ופוליטיקה, מרצה בנושאי העולם הערבי והאסלאם. חוקר את החברה הפלסטינית והבטים של דת ופוליטיקה. את עבודת הדוקטורט כתב על הבדווים במדבר יהודה.

בסדרה שבעה סיורים והיא תערך בימי חמישי.


17/5/18
מבוא לאיסלאם


יום הרצאות, בו נערוך סדרת הרצאות מבוא לאיסלאם. נכיר את ההיסטוריה של המזרח התיכון, נדבר על הקוראן וחשיבותו בדת האיסלאם ונקרא בקוראן, נשמע על מצוות היסוד באיסלאם ועוד. יום זה יהווה פתיח ומבוא לסדרת הסיורים שתבוא לאחר מכן בהמשך השנה. מטרה נוספת היא לתת מושגי יסוד על דברים שנדבר עליהם במהלך הסיורים, אך נראה אותם בזוויות של השטח, ולא באופן שיטתי כפי שנעשה בהרצאה.

מיפגש הראשון יתקיים בסמינר לוינסקי  מ09:00 עד 16:00 עם הפסקת צהריים.7/6/18
מיעוטים בחיפה ובכרמל


עובדה מעניינת היא שהר הכרמל קדוש לחמש דתות שונות. ננסה להבין מה קושר את כולם לכרמל, מי בנה עליו ובאילו סגנונות, וכמובן נבקר באתרים השונים. בין האתרים בהם נבקר: הגנים הבהאיים, כנסיית סטלה מאריס, המסגד האחמדי ודליית אל-כרמל. בסיור נכיר את עיקרי הדת הבהאית, נראה את כנסיית סטלה מאריס והאנדרטה לחייליו של נפוליאון ומערת אליהו הנביא, ננסה להבין האם השיטה האחמדית היא כפירה או איסלאם אורתודוכסי וננסה להבין מעט מהדת הדרוזית הסודית.26/7/18
 ארכיאולוגיה והיסטוריה מוסלמית ופלסטינית

נצא לסיור בירושלים ובסביבותיה לסדרת אתרים הקשורים להיסטוריה - לעב
ר ולהווה של ירושלים והאיסלאם. נתחיל בסיור בבית הקברות המוסלמי ממילא ונכיר את ההלכה בנושא הקבורה באיסלאם ואת המאבק על שימור בית הקברות. נמשיך לביקור במוזיאון לתרבות הפלסטינית בשיח' ג'ראח ונראה את התרבות החומרית שכבר איננה באזור. לאח
ר מכן ניסע להר גילה לתצפית על בית לחם והסביבה ולסיור קצר בגן הארכיאולוגי במקום ונסיים בביקור בעין חניה, מעיין הקדוש לנוצרים, אך הממצאים הם בעיקר מהתקופה הערבית הקדומה.


 20/9/18
 הר הבית, מזרח ירושלים ומפגש עם פלסטיני   תושב מזרח ירושלים


 הר הבית מהווה בשנים האחרונות מוקד מרכזי של הסתה, קיצוניות וסכסוכים, אך לא תמיד זה היה כך. נעלה להר, נכיר את אתריו השונים, את ההיסטוריה והזיקה המוסלמית והיהודית למקום, וכמובן את האדריכלות הייחודית של כיפת הסלע. לאחר מכן ניסע למזרח ירושלים בעקבות שני נושאים מרכזיים: האוכלוסייה במזרח ירושלים וגדר הביטחון/ההפרדה. במהלך הסיור ניפגש עם פלסטיני תושב מזרח ירושלים ונוכל לדבר איתו ישירות על נושאי האקטואליה השונים.


25/10/18 הבדווים במדבר יהודה

סוגיית הבדווים בנגב נחקרה ופורסמה, אך במדבר יהודה חיה אוכלוסייה בדווית גדולה ומגוונת שאין עליה כמעט חומר. נכיר את הבדווים, נבקר אצלם, נדבר עליהם ונראה מה חושבת עליהם האוכלוסייה היהודית באזור. נתחיל בביקור
במאהל בדווי בפאתי הכפר עוג'ה, נמשיך לבית הקברות הבדווי בנבי מוסא, נעלה לתצפית
על הסביבה וניפגש עם נציג ההתיישבות היהודית, ונבקר במאהל נוסף. לסיום נצפה על שכונה בדווית באל-עיזריה ונראה (אולי) מה צופן להם העתיד.

 29/11/18
 אדריכלות ואמנות איסלאמית

נתחיל בביקור במסגד החדש באבו גוש, מסגד שנבנה בהשפעה צ'צ'נית ותורכית והאדריכלות שלו ייחודית. נמשיך למוזיאון רוקפלר בירושלים, הטומן בחובו אוצרות ארכיאולוגיים ובין השאר חדרים ייחודיים לאמנות איסלאמית, ונמשיך למוזיאון האיסלאם בירושלים, להכרות עם מגוון יצירות אמנות מתקופות שונות, שנאספו ממקומות רבים בעולם.13/12/18
יריחו


ניסע לעיר התמרים ונכיר את אתריה השונים וחשיבותה במרחב ולדתות השונות. בין האתרים בהם נבקר יהיו ארמונות הורדוס והחשמונאים על גדת ואדי קלט, מנזר קרנטל במצוקי ההר הצופה ליריחו ממערב, התל העתיק של יריחו – שם הכול התחיל, וארמון הישאם, פנינה אדריכלית אומאיית.
(אם לא נקבל אישור לסיור בעיר יריחו, נבקר את הצ'רקסים בכפר כמא ואת הבדווים בגליל התחתון, כולל סיור באתרים שונים כמו אנדרטת הלוחם הבדווי וביקור באזור כעביה או זרזיר.)

דמי הרשמה:
לסדרה כולה - 1,365 ₪
יום עיון בנושא איסלאם ועוד 6 סיורים.

מחיר לסיור בודד - 225 ש"ח

מיפגש הראשון יתקיים בסמינר לוינסקי  מ09:00 עד 16:00 עם הפסקת צהריים.

לנרשמים לכל הסדרה ינתן הספר "איסלאם" , של פרופ' חווה לצרוס-יפה.
המחיר כולל אוטובוס שיוצא מרכבת סבידור מרכז, הדרכה , וכניסות לכל האתרים.

תינתן עדיפות לנרשמים לסדרה כולה
ניתן להירשם לפעילות בודדת, על בסיס מקום פנוי


פרטים במשרד תגליות 08-6611330

 
  חזרה לעמוד הקודם >>>
 
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים