תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - פרויקט כביש חוצה ישראל
   - חדש! החלו קורסי הרצאות מרתקים על מורשת יון העתיקה, בהנחית פרופ' בועז זיסו וד"ר רחל גוטסמן בימי רביעי במוזיאון תל אביב לאמנות.  
 
- לאחר הסיור המוצלח לנגב המערבי, ממשיכים בסדרת "ארכיאולוגיה והיסטוריה מנדטורית" בהדרכת ד"ר שי רוזן  
 
- מקומות אחרונים לסדרת נצרות חדשה, וחלק מסדרת נצרות של שנת 2017 ,עם איילת אורפז  
 
התחלנו את שנת תשע"ט בשביל ישראל בנגיעה ארכיאולוגית, עם ד"ר רמי אמיר ,אפשר עדיין להירשם לכל הקבוצות  
 
החלה סדנת הצילום, שנה שלישית, באתרי צילום מרתקים עם הצלם והמדריך ברוך גיאן  
 
- נפתחה קבוצה ייחודית, שתוביל אותנו אל אתרי ההתיישבות, ההיסטוריה והארכיאולוגיה המרתקים - "מדן ועד אילת - אתרים ארכיאולוגים בצעד קל" בהדרכתו של אודי לניאדו  
 
- תגליות פתחה את הדלתות לשנת ההרצאות החדשה "תגליות מן העבר" תשע"ט .התחלנו סמסטר א'  
 
- קבוצה מלאה! למלטה עם ד"ר שמעון גת - תגליות עולמי, חנוכה 4-9.12.2018  
 
 

פרויקט כביש חוצה ישראל

בשנת 1993 הזמינה חברת כביש חוצה ישראל סקר ארכיאולוגי, קדם תכנון בתוואי המוצע של הכביש וכך החל אחד הפרויקטים הארכיאולוגים המורכבים ביותר בתולדות המדינה, פרויקט אשר בפועל מתנהל עד עצם היום הזה לצד התפתחותו של הכביש.  ד"ר אלון שביט, מנכ"ל מכון ישראלי לארכיאולוגיה, עמד באותם ימים בראש הסקר הארכיאולוגי ומיד עם השלמתו מונה לנהל את הפרויקט הארכיאולוגי המורכב.
לאורך תוואי כביש חוצה ישראל אותרו מאות אתרים ארכיאולוגיים. מדינת ישראל הציבה לעצמה מטרה לבצע חפירות הצלה ב-90 הק"מ הראשונים של הכביש במהלך מהיר של כ-3 שנים. עומס העבודה הצפויה הביא למהפכה בתולדות הארכיאולוגיה הציבורית ולראשונה הוחלט לשלב את המכונים לארכיאולוגיה של האוניברסיטאות בארץ במשימה המורכבת. במהלך השנים הראשונות פעלו בו זמנית למעלה מ-5 משלחות ארכיאולוגיות בתוואי הכביש.
החפירות הרבות שהתבצעו לאורך הכביש הביאו לתמורה רבה במחקר הארכיאולוגי של ארץ ישראל. התגלו יישובי מערות מהתקופה הכלקוליתית (לפני כ-6,000 שנה) אשר לא היה כול מידע קודם לגביהם. נחשפו אתרי קבורה רבים באזור גמזו. איכותם של הקברים וכמותם המרשימה מחזקת את ההנחה שהיה זה הנקרופוליס (עיר המתים) של העיר לוד-דיוספוליס (עיר האלוהים), אשר הייתה עיר מרכזית בתקופה הרומית.
בין ראש העין למודיעין נחשפו כמה אתרי מנזרים אשר הוקמו בתקופה הביזנטית ושרדו גם לאחר הכיבושים המוסלמיים. נראה שהמנזרים הללו שימשו את דרכי עולי הרגל לירושלים.
עלויות הפעילות הארכיאולוגית בתוואי כביש חוצה ישראל חצו מזמן את רף ה-100 מיליון ₪ אך למרות היקף הפעילות ולמרות הפגיעה המסיבית בעתיקות שנדרשה לצורך פיתוח הכביש, חברת כביש חוצה ישראל כמעט ולא פעלה לפתח אתרים לצד התוואי ולהנגיש אותם לציבור הרחב. פעולה כזו הייתה יכולה לבטא איזון ראוי בין ערכי השימור לצרכי הפיתוח. יוצאת מן הכלל הינה אמת המים לרמלה, אשר נחשפה בשדות קיבוץ נען במועצה האזורית גזר, סמוך לתחנת השירות הדרומית של אלונית על כביש 6. אמת המים מן התקופה המוסלמית הקדומה הוליכה את מי מעיין ירדה הסמוך לתל גזר והיא היוותה מקור מים מרכזי לעיר רמלה. האמה שוקמה במימון חברת כביש חוצה ישראל וניתן להגיע אליה מתחנת האלונית על המסלול הדרומי (השער לאמה נעול ויש לבקש את המפתח בתחנה). לחילופין ניתן להגיע מקיבוץ נען.


אמת המים בכביש 6
  חזרה לעמוד הקודם >>>
   
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים