תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - הצהרת איקומוס ואיקום
    

ממש בימים אלה,  ב-6.1.2020, פורסמה הצהרה על ידי המועצה הבינ"ל למוזיאונים (ICOM) והמועצה הבינ"ל למונומנטים ואתרי מורשת (ICOMOS), שני ארגוני שימור המורשת החשובים בעולם. ההצהרה פורסמה בעקבות חילופי המהלומות האחרונים בין ארה"ב לאירן, להלן נוסח ההצהרה:

הצהרה בנוגע לאיומים על המורשת התרבותית במקרה של סכסוכים מזוינים
[1]


 
המורשת התרבותית מעורבת יותר ויותר בעימותים מזוינים ובתהפוכות פוליטיות מאז תחילת האלף השלישי. אתרים נבזזים או מושמדים במכוון, על מנת לממן לוחמה או להשפיע על זהותם ועל ביטחונם של היריבים. מוזיאונים ואתרי תרבות נפגעים במדינות רבות בעולם.
המועצה הבינלאומית למוזיאונים (ICOM) והמועצה הבינלאומית למונומנטים ולאתרי מורשת (ICOMOS), כנציגי קהילת המורשת בעולם, מודאגים מאוד מהתפתחות זו ובמיוחד מההתפתחויות האחרונות. ICOM ו- ICOMOS מדגישים בפני הצדדים בסכסוכים מזוינים את עקרונות אמנת האג משנת 1954 להגנת ערכי תרבות במקרה של סכסוך מזוין.
באמנה, המדינות מסכימות כי "כל נזק לערכי תרבות, ללא קשר לשיוך שלהם, מהווה פגיעה במורשת התרבותית של האנושות כולה, מכיוון שכל עם תורם לתרבות העולם." ארצות הברית אישררה את האמנה בשנת 2009, איראן אישרה אותה בשנת 1959.
שתי המדינות חברות באמנת המורשת העולמית משנת 1972. ארצות הברית הייתה המדינה הראשונה שאשררה אותה בשנת 1973 ומילאה תפקיד מפתח בקידומה. באיראן הוכרזו 24 אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו שהם בעלי חשיבות תרבותית וטבעית רבה - לא רק לאיראנים, אלא לאנושות ולזיכרון הקולקטיבי שלה.
יתר על כן, בשנת 2017 אימצה מועצת הביטחון של האו"ם, פה אחד, את החלטה 2347 הקובעת:     "תקיפה בלתי חוקית של אתרים ומבנים המוקדשים למטרות דת, חינוך, אמנות, מדע או צדקה, או מונומנטים היסטוריים עשויים להוות, בהתאם לחוק הבינלאומי, פשע מלחמה ויש למצות את הדין עם מבצעי התקפות מסוג זה".
ICOM ו- ICOMOS מגנים בחריפות כל הרס מכוון של מורשת תרבותית. אנו קוראים לכל הצדדים לכבד את ההסכמים הבינלאומיים הדנים בסכסוכים מזוינים, ולהגן על המורשת התרבותית בעולם באשר היא, ללא קשר לאמונות דתיות או לעמדות פוליטיות.
עכשיו, בעקבות ההצהרה הדרמטית, ניתן להירגע. קשה להאמין שייגרם נזק נוסף לאתרי המורשת במרחב שלנו! לא מאמינים?
רוצים לשמוע על אתרי מורשת מדהימים מעבר לקווי האויב, אשר חלקם נפגעו קשה בשנים האחרונות על ידי ארגוני אסלאם פונדמנטליסטי?  אתם מוזמנים לכנס תגליות שיתקיים במוזיאון תל-אביב לאמנות ביום שישי, ה-7.2.2020. לפרטים על הכנס:
http://bit.ly/kenestagliot2020
או במשרד 08-6611330
 [1] תורגם על ידי אלון שביט – מכון ישראלי לארכיאולוגיה
  חזרה לעמוד הקודם >>>
 
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים