תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - הרצאות זום 08.20
    
"זום על תגליות מן העבר"
סדרת היכרות להרצאות בימי קורונה

ההרצאות תוגשנה בזום בימי רביעי ב-20:30-19:00 
 
תגליות נערכת לביצוע תכנית ההרצאות השנתית באמצעות תכנת זום.
רבים מקרב קהל תגליות התנסה בתכנה ליצירת קשר עם בני משפחה וקרובים בימי הסגר. אנחנו מבקשים להציע לכם ליהנות מההרצאות האיכותיות של תגליות תוך מתן תמיכה טכנית מקיפה לכל המעוניינים. כפיילוט, נגיש לכם את סדרת ההרצאות של פרופ' קובי כהן-הטב מהמחלקה ללימודי א"י וארכיאולוגיה ע"ש מרטין (זוס) באוניברסיטת בר-אילן, אותה תכננו להציג במסגרת הסדרה הרגילה. 
 
לתכנית המלאה לחצו כאן
 
אתרי עתיקות כמקומות קדושים
המרצה: פרופ' קובי כהן-הטב 
המחלקה ללימודי א"י וארכיאולוגיה ע"ש מרטין (זוס), אוניברסיטת בר-אילן

 
בשנים האחרונות עלתה והתעצמה תשומת הלב הציבורית בכל הקשור בניהול המקומות הקדושים, בפיתוחם ובפרקטיקה הפולחנית בתחומם. רבים מהמקומות הקדושים המרכזיים בארצנו הם אתרי עתיקות, ולא אחת ערכי שימור העתיקות נדחקים לקרן זווית תחת עוצמות המתח הדתי-חברתי בדיון על אותם אתרים. פרופ' כהן-הטב חקר תופעה מיוחדת זאת, וביקשנו ממנו להציג עבורנו כמה אתרים מייצגים.
 
05.08.20
הכותל של כולנו? המאבק לעיצוב רחבת הכותל המערבי לאחר מלחמת ששת הימים

הכותל המערבי הפך לאחר מלחמת ששת הימים, לראשונה בתולדותיו, לאתר בשליטה יהודית ובריבונות ישראלית. ניתוח תהליך עיצוב פניה של רחבת הכותל וסביבותיה הקרובות בעשורים שלאחר המלחמה מלמד שהכותל הפך לבמה, למיקרוקוסמוס של עימותים דתיים ומאבקי כוח פוליטיים במדינה, ובאמצעותו ניסו קבוצות שונות להיאבק על מקומן בשיח היהודי והישראלי במדינת ישראל.
 
 
12.08.20
מקום קדוש כאתר לאומי: קבר רחל בתקופת השלטון הבריטי

בתקופת השלטון הבריטי בארץ היה קבר רחל למקום קדוש ובעל משמעות מיוחדת בתודעת היישוב היהודי, אליו נהרו אלפים. המקום הפך לאתר בעל חשיבות לאומית רחבה לכלל היישוב, מציאות שלא התקיימה בו בדורות עבר. המקום עבר מייצוג סמלי של אובדן ואבל על החורבן מימי הבית הראשון והשני, לייצוגי נחמה וגאולה, שיבה לארץ-ישראל והתחדשות בתוכה. המציאות החדשה במקום הקנתה לו מעמד חדש, שניתן לכנותו 'אתר עלייה לרגל לאומי'. 
 
19.08.20
מקום קדוש בצבת דתית ומדינית: פרויקט 'נצרת 2000'

במסגרת ההכנות לקראת שנת המילניום קיבלה ממשלת ישראל בשנת 1993 החלטה על פרויקט "נצרת 2000". תוצאותיה של החלטה זו היו שיקום פיזי של חלקים מהגלעין ההיסטורי של העיר, בנייתם של מאות חדרי מלון חדשים, שיפורים בתשתית התחבורה של העיר וחשיפה חיובית של נצרת בתקשורת המקומית והעולמית. ואולם, האם כל אלה שינו באופן מהותי את חייה של נצרת?
 
 
26.08.20
הערצת קדושים, עליות לקברים והילולות בישראל

בעשורים האחרונים עדה החברה הישראלית לפעילות מוגברת במקומות הקדושים, ולפריחה חסרת תקדים של פולחנים עממיים סביב קברים המיוחסים לדמויות ממסורות יהודיות עתיקות וחדשות, הנתפסות כבעלות דרגה יתרה של קדושה וצדיקות. מיליוני ישראלים פוקדים מדי שנה את קבר רבי שמעון בר-יוחאי במירון, קבר רבי מאיר בעל הנס בטבריה וקבר רבי ישראל אבוחצירא בנתיבות, פעילות שהפכה לאחת התופעות התרבותיות הבולטות בחברה הישראלית בת ימינו.
 
לתכנית המלאה לחצו כאן
 
מפגשי הדרכה לשימוש בתכנת זום:
בימים א' וב', ה-2-3.8.20, בשעות 20:30-19:00, נקיים מפגשי הכנה והדרכה למי מכם שאינו בטוח בשימוש בזום. בנוסף, נסייע לכם על פי הצורך טלפונית בהתקנת התכנה ובהפעלתה.
 
עלות והרשמה:
ההרצאה הראשונה בסדרת הפיילוט תוגש חינם ל-50 הנרשמים הראשונים


עלות הסדרה לכל ארבע ההרצאות:
100 ₪ (ול-50 הנרשמים הראשונים 75 ₪)*


עלות הרשמה להרצאה בודדת: 30 ₪
 
*משתתפי ההרצאות לשנת תש''פ שלזכותם עומד זיכוי כספי, מחיר ההרצאות יקוזז מהזכות שעומדת לרשותכם.
 
להרשמה אנא מלאו את הטופס הבא:


סדרת הפיילוט מקדימה תכנית מרתקת שהכנו עבורכם לשנה באה, אשר תכלול את הנושאים: התנ"ך והארכיאולוגיה, ארמונות מימי קדם, מטבעות עתיקים, בתי כנסת עתיקים מחוץ לארץ ישראל, סקס ותיאורים מיניים בעת העתיקה, פיסול  ותבליט בתרבויות העולם העתיק.
בין המרצים בשנה הבאה: פרופ' ישראל קנוהל, ד"ר גיא שטיבל, פרופ' מירי שפר, פרופ' עוזי ליבנר, פרופ' רינה טלגם, פרופ' משה פישר, ד"ר אפי זיו ואדריכלית רונה אביסף                                                                                             
 
  חזרה לעמוד הקודם >>>
   
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים