תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - הרצאות תשפ"א סמסטר ב
    

       

"זום על תגליות מן העבר"
ותמיכה במורי הדרך בזמן קורונה
סמסטר ב'

 
ההרצאות תוגשנה בזום בימי רביעי ב-20:30-19:00 על מסך המחשב הביתי שלכם


תגליות קיבלה על עצמה החלטה לסייע למורי הדרך בישראל בשיתוף אגודת מורי הדרך. בגין כל מי שירשם לסמסטר ב' בסדרת ההרצאות השנתית "זום על תגליות מהעבר" תגליות תדאג להעביר 120 ₪ כתרומה, באמצעות כרטיס רכישת מזון, לאחד ממורי הדרך הנזקקים.
בנוסף לכך, עמותת מכון ישראלי לארכיאולוגיה תגייס תרומות בכל האמצעים העומדים לרשותה, זאת לצורך מתן סיוע לכמה שיותר מורי דרך.
העמותה הינה מלכ"ר ומוסד ציבורי לעניין תרומות לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה.

 
סיוע למורי הדרך ללא קשר להרשמה להרצאות יתקבל בברכה כָּל אִישׁ אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ.
 
טופס להרשמה להרצאות נמצא בתחתית העמוד
טופס לתרומה עצמאית לחצו כאן

 
המעוניינים לסייע במיזם מתבקשים לשלוח פרטי קשר לתגליות
בדוא"ל: tagliot@tagliot.com
או ליצור עמנו קשר בטלפון 08-6611330.

 
לתכנית המלאה לחצו כאן
 
סמסטר ב'
17.03.21 - 23.06.21, ימי רביעי ב-20:30-19:00

בתי כנסת עתיקים מחוץ לארץ ישראל
אתרי העתיקות בארץ משופעים בשרידי בתי כנסת קדומים בגולן, בגליל, ביהודה ובנגב. רבים מאיתנו זכו לבקר במגוון בתי כנסת אלה. בסדרה זאת, תגליות מבקשת לפתוח בפניכם צוהר להיכרות עם בתי הכנסת של קהילות יהודיות בגולה. בכירי החוקרים בתחום יציגו לנו את בתי הכנסת, ובאמצעותם נכיר את הקהילות היהודיות ואת התרבות החומרית שאפיינה אותן.

17.3.21 בתי כנסת עתיקים בעולם הרומי
פרופ' משה פישר - המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל-אביב

מאז התקופה ההלניסטית, יהודים ניצלו את פתיחת העולם דאז ופיתחו קשרים כלכליים באזורים מרוחקים מארץ-ישראל, כדוגמת אלכסנדריה, האי דלוס וקורינתוס ביוון, ואף השתקעו בהם. תפוצת הקהילות היהודיות פרחה ביתר שאת בעולם הרומי, הן כתוצאה של הגלות (לאחר המרידות ברומאים) ומאוחר יותר כחלק מהשגשוג הכלכלי ששרר באימפריה. יהודים התיישבו ופרחו כמעט בכל המרכזים האורבניים החשובים. אחד מסימני התרבות והאמנות הברורים של התיישבות יהודית הינו בנין בית הכנסת. בהרצאה נציג את מאפייני בתי הכנסת בעולם הרומי, בדגש על אלה מאוסטיה (נמלה של רומא), מסטובי (מקדוניה) ומאינטרקיסה (בודפשט). נעמוד על צביונם הייחודי ועל ביטויים לחיי הקהילה היהודית.

24.3.21 בתי הכנסת באסיה הקטנה
פרופ' זאב וייס - המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית

ממצאים ארכיאולוגיים באסיה הקטנה (בתי כנסת, כתובות, סמלים ועוד) מעידים על התיישבות של קהילות יהודיות באזורים שונים, חלקן פעלו בערים המרכזיות ואחרות במקומות מרוחקים יותר. ההרצאה תתמקד בבתי הכנסת שנתגלו בכמה ערים באסיה הקטנה ותעסוק במגוון שאלות הנוגעות בארכיטקטורה, באמנות, במימון הבנייה ובליטורגיה. לצד העיון בממצא החומרי תעסוק ההרצאה גם בשאלות של תרבות וחברה ותבחן בנוסף מה ניתן ללמוד על הקהילות היהודיות המתקיימות במרחב הנוכרי, ועל קשריהן עם המרכז הארץ ישראלי.21.4.21 בית הכנסת העתיק בדורה-אירופוס
פרופ' עוזי ליבנר - המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית

בית הכנסת בדורה-אירופוס, שעל נהר הפרת, נחשף בשנות ה-30 של המאה הקודמת בחפירות אוניברסיטת ייל. שרידי המבנה, המתוארכים למאה השלישית, ובמיוחד ציורי הקיר המרהיבים, בהם שורה ארוכה של סצנות המתארות סיפורים מקראיים, מעוררים עד היום עניין מחקרי עצום בגלל חשיבותם לחקר האמנות היהודית הקדומה, חקר פרשנות המקרא הקדומה ומחקר התפתחותו של מוסד בית הכנסת.

28.4.21 על בתי כנסת עתיקים, על כנסיות ועל מה שביניהם
פרופ' רינה טלגם - החוג לתולדות האמנות, האוניברסיטה העברית

בהרצאה נמחיש כי לא ניתן להבין את התפתחות הכנסייה ללא התייחסות לבית הכנסת, נצביע על גרעין משותף ונטען כי יחסי הגומלין הבין-דתיים בשלהי העת העתיקה מעידים על הדדיות. נתמקד במופע הליטורגי, בעיצוב החלל האדריכלי, בריהוט ובמערכות העיטור.


סקס ותיאורים מיניים בעת העתיקה
"שְׁנֵי שָׁדַיִךְ כִּשְׁנֵי עֳפָרִים תְּאוֹמֵי צְבִיָּה הָרוֹעִים בַּשּׁוֹשַׁנִּים) "שיר השירים ד', ה'). מגילת שיר השירים, המיוחסת לשלמה המלך, מבטאת את היחס השנוי במחלוקת של חברות אנושיות לעיסוק במיניות, תוך שילוב יחסים של משיכה ודחייה, ציווי ואיסור, דמיון ורמיזה. בסדרה זו, המיועדת לבוגרים בלבד, נציג את יחסן המורכב של תרבויות עתיקות לעיסוק במיניות ולביטויים הרבים והמגוונים לנושא זה באמנות.


5.5.21  סקס וארוטיקה במיתולוגיה היוונית
ד"ר רחל גוטסמן - התכנית ללימודי יוון, אוניברסיטת חיפה

מקור המילה ״ארוטיקה״ באל ארוס - אל האהבה והתשוקה היווני. המיתולוגיה היוונית משופעת בסיפורי אהבה ובסצנות ארוטיות: סיפור בריאת העולם, עלילות מלחמת טרויה, סיפור המבוך בכרתים והטרגדיה של המכשפה מדיאה, כל אלה התעצבו בדמותה של ההשתוקקות. בהרצאה נבחן את דמותו של ארוס ונדון בתפקידה של המיניות במסגרת קורפוס המיתולוגיה היוונית.


12.5.21 סקס ותיאוריים מיניים בקרב החיתים ובמזרח הקדום
פרופ' אמיר גילן - החוג לארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום, אוניברסיטת תל-אביב

ההרצאה תוקדש למיניות ומגדר בעולם החיתי כפי שהם משתקפים בשלל טקסטים מסוגות שונות, בייצוגים איקונוגרפיים נבחרים ובממצא הארכיאולוגי. בין הנושאים בהם נדון: ארוטיקה, תשוקה ופיתוי בסיפורי המיתולוגיה החיתית ובספרות מסופוטמיה, אלות תשוקה ופריון, זנות ופולחן, איסורים ותועבות בחוק החיתי, ריטואלים מאגיים לריפוי אין-אונות, טיהור של גבר שחטא במשכב בהמה, או מניפולציות מאגיות של חילופי מגדר בטקסי השבעת חיילים.


19.5.21 סקס ומיניות באמנות הרנסנס והבארוק
ד"ר אפי זיו

בני אדם גילו, מאז ומתמיד, עניין רב במין ובארוטיקה. בעת הקדומה לא היו מגבלות דת ומוסר והנושא היה חופשי כמעט ללא סייגים. בתקופת הרנסנס והבארוק מצאו האמנים והפטרונים דרכים יצירתיות להתענג על מין וארוטיקה כדי ליהנות, מבלי להכעיס את הכנסייה. תיאורי מין בתנ"ך, במיתולוגיה ואפילו בנצרות עצמה (ראה מריה מגדלנה) יצרו עושר של יצירות אמנות נפלאות, בהן נושא המין הוא המרכזי. בהרצאה נטייל בין יצירות אלה ונלמד להבין אותן.


26.5.21  סקס וארוטיקה בעולם הרומי
אדריכלית וארכיאולוגית רונה אביסף - הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים, הטכניון

פעמים רבות, כשאנו מדמיינים את העולם הרומי, עולות בראשינו תמונות של משתאות מפוארים ואורגיות פרועות. בהרצאה נלמד מה הייתה גישתם של הרומאים לסקס, לארוטיקה ולאהבה, והאם אכן היו כה "מושחתים" כפי שאנו מדמיינים? נבדוק מדוע פארו אברי מין גבריים את רחובותיה של פומפיי ואת חזיתות הבתים? מה עשו הקיסרים הרומיים (ונשותיהם) בחדרי חדרים ומחוצה להם... מה היה בחדר הסודי של המוזיאון בנאפולי? ועוד.


פיסול ותבליט בתרבויות קדם
הפיסול היווה במהלך ההיסטוריה כולה אחד מהביטויים המובהקים לאיכותה של תרבות חומרית. הסדרה המוגשת לכם סוקרת את אמנות הפיסול והתבליט בעת העתיקה במצרים, בעולם החיתי, ביוון וברומא. במבט על המשך הארוך (longue durée), נוכל להתחקות אחר האבולוציה המרתקת בביטוי האמנותי של אמני קדם ובהשפעתם של אלה על אמנות הפיסול עד ימינו.

2.6.21 פני השלטון - פסלי מלכים ממצרים העתיקה
הגב' אורי מאירי – מוזיאון ארצות המקרא, ירושלים

במשך אלפי שנותיה של הממלכה המצרית, מהשושלות הראשונות ועד גוויעתה בתקופה הרומית, הנציחו מלכיה את עצמם בפסלים רבי הדר ורושם, שהלמו את עוצמתם הבלתי מעורערת. הפסלים המלכותיים שהוצבו במקדשים, בקברים ובארמונות, מילאו תפקידים דתיים ומאגיים וכן שימשו לתעמולה. בהציגם את דמות המלך ואת תפקידיו, הפסלים משקפים את האידיאולוגיה המלכותית ומהדהדים אירועים היסטוריים והתפתחויות תרבותיות בתולדות מצרים העתיקה.


9.6.21 פיסול ותבליט בעולם החיתי ובממלכות הניאו-חיתיות
פרופ' אמיר גילן - החוג לארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום, אוניברסיטת תל-אביב

ההרצאה תוקדש לסקירה נרחבת של האמנות המונומנטלית בעולם החיתי ובעיקר בממלכות הניאו-חיתיות באלף הראשון לפסה"נ. הפריחה העירונית, שאפיינה רבות מהממלכות האלה לפני כיבושן בידי האימפריה האשורית במאה השמינית לפנה״ס, באה לידי ביטוי בעיקר באמנות המונומנטלית העשירה במרחב הציבורי שלהן. חקר האמנות המונומנטלית בממלכות הניאו-חיתיות הוא כיום אחד מתחומי המחקר המרתקים, החדשניים והדינמיים ביותר בהיסטוריה ובארכיאולוגיה של המזרח הקדום בכלל.


16.6.21 מפוליקליטוס לליסיפוס - פיסול ותבליט ביוון הקלאסית ובעולם ההלניסטי
פרופ' משה פישר - המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל-אביב

ראשיתם של הפיסול והתבליט היווני טמונה בקשרי הגומלין בין המזרח והעולם הים תיכוני, אך יוון פיתחה במהרה אמנות ייחודית, שהציבה את דמות האדם - בני תמותה ובני אל-מוות (אלים) - במרכזה. השילוב בין הרקע המיתולוגי למודעות ההיסטורית, ומקומו של האדם במסגרת הזאת, הוביל ליצירות מופת שבהן ההרמוניה והסימטריה באות לידי ביטוי בגוף האדם, המשרה רוגע ואיזון, אפילו ברגעים דרמטיים. זו תמציתה של הקלאסיקה היוונית של המאות 4-5 לפסה"נ. בהרצאה נסקור את המורשת הקלאסית בתקופה ההלניסטית (מאות 1-3 לפסה"נ) ונעמוד על ההמשכיות לצד הייחודיות.


23.6.21 פיסול ותבליט בעולם הרומי
פרופ' משה פישר - המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל-אביב

האמנות הרומית בכלל והפיסול בפרט צמחו מתוך שילוב בין תרבויות מקומיות באיטליה (בעיקר האטרוסקית) לנוכחות היוונית המאסיבית, בעיקר במושבות היווניות שבדרום איטליה ובסיציליה. אמנות הפיסול והתבליט הרומי ינקה מהקלאסיקה היוונית וסיגלה לעצמה סגנונות שמחקים את אבות-הטיפוס היווניים, בעיקר בכל מה שקשור לסימטריה ולהרמוניה. מאידך, במהרה התפתח בפיסול הרומי סגנון ריאליסטי, המתאר את הגיבורים כפי שהם, כמובן עם נטייה לאידיאליזציה, בעיקר בכל הקשור לקיסרים. הפיסול הרומי המציא את אמנות הדיוקנאות. גם התבליט הרומי ממשיך את המקור היווני, אך בתוספת תיאור מאורעות היסטוריים בצורה ריאליסטית ועם מסר ברור - עליונותה של הציוויליזציה הרומית.


 
 
לתכנית המלאה לחצו כאן
 
עלות והרשמה:
דמי הרישום לסמסטר ב' - 300 ₪ לסמסטר (12 הרצאות)
עלות הרצאה בודדת 30 ש"ח 
 
ביטולים:
עד להרצאה השלישית בסמסטר:
הנרשמים לסמסטר אחד בלבד -  יחויבו ב-50% מדמי ההשתתפות ששולמו.

החל מההרצאה הרביעית בסמסטר:                                                       

הנרשמים לסמסטר אחד בלבד -  יחויבו במלוא דמי ההשתתפות בקורס.

במקרה של ביטול:     
תתאפשר החלפת משתתף ללא דמי הביטול הנ"ל ובכפוף לתשלום בפועל של יתרת התשלום ע"י המשתתף החלופי, או זכות להשתתפות חברים של המבטל להרצאות הנותרות.

פתיחת הקורס מותנית במינימום נרשמים. במקרה של ביטול מסיבה זו הנרשמים לא יחויבו בתשלום.
 
*משתתפי ההרצאות לשנת תש''פ שלזכותם עומד זיכוי כספי, מחיר ההרצאות יקוזז מהזכות שעומדת לרשותכם.

לתכנית המלאה לחצו כאן
 
 
להרשמה אנא מלאו את הטופס הבא:

לתרומה עצמאית למורי הדרך לחצו כאן
 
  חזרה לעמוד הקודם >>>
   
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
שעות מענה טלפוני: ימים א-ה, 09:00-16:00
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים