תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - חוק העתיקות
   - הכנס השנתי של תגליות במוזיאון תל-אביב לאמנות. "ארכיאולוגיה מעבר לקווי האויב" - סיור וירטואלי באתרי העתיקות בהם קשה לבקר עם דרכון ישראלי. יום שישי, 7 בפברואר 2020  
 
- מיני סדרה חוזרת נצרות - הזרמים השונים בנצרות  
 
- הפתעות בסדרת ההרצאות "תגליות מן העבר" לשנת תש"ף  
 
- סדרת יון לשנת תש"ף כבר נמצאת באתר  
 
- חדש !!! שביל ישראל , שנה א' בהדרכת רון חרמוני - להט  
 
- שביל הסנהדרין עם חגי עמיצור  
 
- המשך שביל ישראל שנה ג,ד,ה  
 
- המשך סדרת נצרות תש"ף עם איילת אורפז  
 
- המשך סדרת צילום  
 
 

חוק העתיקות
חוק העתיקות התשל"ח, 1978, מהווה מנדט להתווית מדיניות רשות העתיקות בכול הנוגע לעתיקות ולאתרי עתיקות. החוק קובע כעתיקה "נכס, בין תלוש ובין מחובר, שנעשה בידי אדם לפני שנת 1700 לספירה הכללית". החוק מגדיר את מעמדו של אתר עתיקות על בסיס הכרזה של האתר ברשימת האתרים המפורסמת מעת לעת בילקוט הפרסומים. עד כה פרסמה רשות העתיקות כ-30,000 אתרים ברחבי הארץ.
החוק קובע שהמדינה בעלת העתיקות שנמצאו בתחומה. גם אם מצא אדם חפץ עתיק במגרש ששיך לו ולמשפחתו למעלה מ-100 שנים, הממצא נחשב לנכס המדינה על פי חוק עליו למסור את החפץ לאוצרות המדינה המנוהלים על ידי רשות העתיקות. החוק קובע שסחר עתיקות יבוצע ברישיון בלבד. הסוחר עצמו צריך להיות מורשה וכול חפץ נסחר צריך להיות מלווה בתעודה.
סעיף 29 בחוק מגדיר שורה של איסורים על פעולות לשינוי המצב הקיים באתר עתיקות. כול פעולת פיתוח באתר עתיקות כפופה לאישור מנהל רשות העתיקות ובהתאם לתנאים שיקבע המנהל. סעיף 29 מותיר למנהל מידה רבה מאוד של תמרון בקביעת התנאים למתן ההיתר לביצוע עבודות פיתוח באתר.
חוק העתיקות מקנה לרשות העתיקות בעיקר סמכות בלימה והגנה על אתרי העתיקות, אך הוא חסר את העקרונות שיאפשרו למדינה, באמצעות הרשות, ליזום ולבצע פעולות שימור והגנה על העתיקות. כך נוצר מצב לפיו הרשות מנסה לגלגל את האחריות לשמירה על האתרים על המחזיקים בנכס: רשויות מקומיות, רשות הטבע והגנים ואף גורמים פרטיים.
 
 
  חזרה לעמוד הקודם >>>
   
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים