תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - - לרגל המשחקים האולימפיים שיתקיימו השנה בטוקיו ,סיור מיוחד לאתרי המשחקים ביוון העתיקה, בתכנון והדרכה של פרופ' ארתור סג"ל, 11-17 למאי
    

המשחקים האולימפיים ביוון

ארכיאולוגיה של ספורט -
סיור בן שבעה ימים באתרי המשחקים ביוון העתיקה


סיור מיוחד, בתכנונו ובהדרכתו של פרופ' ארתור סג"ל,
לרגל המשחקים האולימפיים שיתקיימו השנה בטוקיו


בהדרכת פרופ' ארתור סג"ל
11.05-17.05.2020

לתכנית הסיור המלאה לחצו כאן
לטופס הרשמה לחצו כאן
לטופס הרשמה דיגיטלי לחצו כאן

המילה ספורט (sport) אינה קיימת בשפה היוונית. היוונים השתמשו במילה אַגון (agon), שפירושה תחרות, עימות, בתחומים רבים, החל בדו-קרב מילולי וכלה בתחרות ספורטיבית או בדו-קרב בין לוחמים. בעיני היוונים החיים דמו לתחרות ומאבק בלתי פוסק. ואכן, יצר התחרות היה טבוע עמוק אצל היוונים, אשר העריצו את המצטיינים בספורט. המנצחים בתחרויות, דוגמת המשחקים האולימפיים, זכו לכבוד, תהילה והערצה. בהקשר זה ראוי להזכיר מושג יווני נוסף, שמשמעותו תחרות, מאבק או משימה שיש לבצעה, והוא אַתְלוֹס (athlos), שממנו נגזרו המושגים כגון athlete או athletics בלע"ז.
המקורות ההיסטוריים והספרותיים על סוגיהם מעידים על חשיבותו ומעמדו המיוחד של הספורט בעיני היוונים, החל באֶפוס ההומֶרי (Homer) (שלהי המאה הח' - המחצית הא' של המאה הז' לפסה"נ), דרך ה"אודות האולימפיות" של פִּינְדַרוֹס (Pindar's Odes, 522-443 BCE) וכלה בתיאורים הנלהבים של אתרי המשחקים באולימפיה ובדֶלפי, פרי עטו של פאוּסַאנְיאַס (Pausanias במאה ה-2 לספירה).
את הביטוי המובהק והמרהיב ביותר למעמד לו זכו הספורטאים אצל היוונים ניתן לראות באמנות בכלל ובפיסול בפרט. במסלול סיורנו כלולים לא מעט מוּזיאונים בהם נראה פסלים ותבליטים אין ספור, שהם שיר הלל לגוף האַתלט, אשר היווה מקור השראה בלתי נדלה לפַסל היווני בחיפושו את השלמות והיופי שבגוף האדם.
הספורט אצל היוונים אופיין בתכונות הבאות:
- אַתלטיקה הייתה עיסוק רציני והניצחון בתחרות הביא כבוד, גאווה ותהילה.
- עצם הניצחון היה חשוב מכל.
- הספורט היווני היה ביסודו של יחידים ולא של צוותים או קבוצות.
- הספורט היווני היה דמוקרטי ופתוח לכל המעמדות.
- תחרויות/ משחקים היו (בדומה לפעילות התיאטרלית, למשל) לחלק בל ייפרד מפולחן האלים. מכאן, שהתחרויות נערכו במתחמים פולחניים ובמועדים קבועים.
 
פעילות ספורטיבית ממוסדת אצל היוונים החלה עם הנהגתם של המשחקים האולימפיים בשנת 776 לפסה"נ וסופה היה בשנת 393 לספירה, כאשר הקיסר הבּיזַנטי תיאוֹדוֹסיוּס הא' ,Theodosius I) שלט בשנים 395-379 לספירה) אסר על המשך המשחקים. ידוע לנו, שבשנת 500 לפסה"נ לערך היו בעולם היווני 50 אתרים ממוסדים, בהם נערכו ברווחי זמן קבועים תחרויות ספורטיביות. בשנת 90 לספירה עלה מספר אתרי התחרויות ל-300.
על אף העלייה הניכרת במספר האתרים בהם נערכו המשחקים, ארבעת המתחמים הפולחניים הפאַן-הֶלֶניים (Pan-Hellenic Sanctuaries), שזכו ליוקרה ותהילה עוד בתקופה הארכאית (מאות ח'-ו' לפסה"נ), שמרו על מעמדם ויוקרתם עד שלהי התקופה הרומית. משחקים באתרים אלה נקראו "משחקי הכּתר" ('Crown Games'), שהרי המנצחים בהם הוכתרו בזרים:

- אולימפיה (Olympia). המשחקים האולימפיים נערכו לכבוד אבי האלים זאוּס כל 4 שנים, החל בשנת 776 לפסה"נ. הפרס למנצח היה זר של ענפי זית.
- דלפי (Delphi). המשחקים הפִּיתִיים (Pythian Games), לכבוד האל אַפוֹלוֹ, שראשיתם בשנת 582 לפסה"נ, קוימו כל שנה שלישית של כל אולימפיאדה. המנצחים הוכתרו בזרים של עלי דפנה.

- אִיסְתְמִיה (Isthmia). המשחקים נערכו במתחם פולחני המוקדש לאל הים פוֹסידוֹן החל בשנת 581 לפסה"נ. המנצחים זכו לזרים של עלי כּרפס. המשחקים היו נערכים כל שנתיים, בשנים ב' וד' של כל אולימפיאדה.

- נימיאה (Nemea). המשחקים באתר פולחני זה, שהוקדש לזאוּס, החלו בשנת 573 לפסה"נ והיו נערכים כל שנתיים, בשנים ב' וד' של כל אולימפיאדה. המנצחים בנימיאה הוכתרו בזרים של ענפי אורן.
אַתוּנַה, הגדולה והחזקה בין ערי המדינה היווניות בתקופות הארכאית והקלאסית (מאות ז'-ה' לפסה"נ), בקשה להאדיר את מעמדה המיוחד ביוון על ידי הנהגת משחקים בתחומה. משחקים אלה (Panathenaic Games) נערכו במסגרת הפסטיבל הלאומי הפאַן-אַתוּנאי. המשחקים, אשר קוימו כל שנה, החלו בשנת 566 לפסה"נ ועד מהרה זכו ליוקרה רבה ביוון כולה.   
במסלול סיורנו כלולים כל ארבעת המתחמים בהם נערכו "משחקי הכתר" וגם מספר מתחמים פחות מפורסמים, אך לא פחות מרתקים. תשומת לב רבה תוקדש גם לאַתוּנה. בסיורנו באתרים אלה נתמקד מטבע הדברים באיצטַדיונים (צורת יחיד: stadion, צורת רבים: stadia), שם הרי נערכו רוב התחרויות, אך נקדיש גם תשומת לב רבה למכלולי בנייה נוספים ולמתקני האימונים כגון גימנַסיה (צורת יחיד:gymnasion ), בהם התאמנו הספורטאים לקראת התחרויות
.


לתכנית הסיור המלאה לחצו כאן
לטופס הרשמה לחצו כאן
לטופס הרשמה דיגיטלי לחצו כאן
 


מלאו טופס ונחזור אליכם בהקדם:
  חזרה לעמוד הקודם >>>
   
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
שעות מענה טלפוני: ימים א-ה, 09:00-16:00
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים