תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - כנס מגיפות 22.01.21
    

       

מגפות בעת העתיקה
הכנס השנתי של תגליות
יום שישי, 22 בינואר 2021

 
להרצאה המוקלטת לחצו כאן
הקישור זמין עד ה-29.01.21 למורשים בלבד

 
תכנית הכנס
09:00 - 09:30  התכנסות בזום, בדיקת התחברות וזמן לתמיכה למתקשים
09:30 - 09:40  דברי הקדמה

09:40 - 10:10 
"המגפה היוסטיניאנית": גילויים חדשים בין היסטוריה, ארכיאולוגיה ומדע
המרצה: ד"ר לי מרדכי – החוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית

בשנים האחרונות החלה להיווצר אצל חוקרים ההסכמה שהמגפה היוסטיניאנית (מאות 8-6) גרמה למותם של מיליונים וייתכן שאף לנפילת האימפריה הרומית. הסכמה זו מבוססת, בין השאר, על זיהוי הדנ"א של הפתוגן הגורם למגפה בשרידים אנושיים מקברי התקופה ברחבי אירופה. ממצאים אלו הובילו לשורה של מחקרים חדשים, אשר ניסו לשלב בין המקורות ההיסטוריים, הארכיאולוגיים והמדעיים בניסיון להבין טוב יותר את המגפה והשלכותיה.

10:10 - 10:40
"מַאדַּת אלְבַּקַאא": היחס למגפות בחיבורו של אלתמימי, רופא ירושלמי בן המאה העשירית
המרצה: ד"ר ירון סרי – 
החוג להיסטוריה באוניברסיטה הפתוחה
חיבוריו של הרופא הירושלמי מֻחמד אבן סעיד אלתמימי, בן המחצית השנייה של המאה העשירית, הם מן המקורות החשובים ביותר להכרת המזונות, חומרי המרפא והבשמים אשר שימשו את האוכלוסייה באזור סוריה רבתי (אלשאם) בימי הביניים. בשנת 980 לערך חיבר אלתמימי את הגדול והמקיף ביותר מבין הספרים שנכתבו בספרות הערבית בימי הביניים: "חומרי הקיום על ידי תיקון הרוח הרעה וההישמרות מפני נזקי המגפות". חיבור זה מסתמך על חכמי יוון הקדמונים ובראשם אריסטו, היפוקרטס וגלנוס. אלתמימי עוסק בחיבורו זה בקשר שבין סביבה נקיה ובריאה ובין מניעת מגפות.

10:40 - 11:00  הפסקה                         

11:00 - 11:30 

השילוש הלא קדוש - דבר, חרב ורעב: תחלואה ומגפות בממלכת ירושלים הצלבנית
המרצה: פרופ' ערן דולב - אוניברסיטת תל-אביב
הצלבנים שלטו בארץ ישראל או בחלקים ממנה במשך כמעט מאתיים שנה. במהלך אותה תקופה חוותה החברה הצלבנית תחלואה והתפרצויות מגפתיות. ננסה לאפיין באלו מחלות מדובר והאם היה להן קשר למצב הלוחמה המתמיד בו נמצאה הממלכה הצלבנית. כן נתייחס לשאלה האם הצלבנים אשר שבו לאירופה נשאו עימם אל ארצות מוצאם מחלות שנחשפו אליהן במזרח.
11:30 - 12:00 
מגפות במזרח התיכון העות'מאני: האדם, הקהילה והמדינה בין חיים, מוות ותקווה
המרצה: פרופ' מירי שפר-מוסנזון - ראשת בית הספר להיסטוריה על שם צבי יעבץ, אוניברסיטת תל-אביב

מאז התפרצות מגפת הדֶבֶר הגדולה באמצע המאה ה-14, המזרח התיכון היה נתון להתפרצויות חוזרות ונשנות של דבר עד המאה ה-18. מגפות היו תופעה שכיחה, מהלך טבעי של החיים. מגפות היו חוויה שגרתית, ולא הייתה שאלה האם תפרוץ מגפה אלא רק מתי ובאיזו עוצמה. בניגוד לתפיסה המקובלת, תושבי המזרח התיכון העות'מאני לא התייחסו לכך בהשלמה ובשאננות. זאת ועוד, לא היו הבדלים משמעותיים בין אירופה למזרח התיכון בהתמודדות עם מגפות. תושבי המזרח התיכון העות'מאני חשבו על מגפה כאירוע רב-ממדי, שההיבט הרפואי הינו ממד אחד בתוכו.

12:00 - 12:30 
איך נתמודד עם מגפות בעתיד או מדוע איננו לומדים מן ההיסטוריה של מגפות?
המרצה: 
פרופ' נדב דוידוביץ' – היו"ר הקודם (עד 2019) של איגוד רופאי בריאות הציבור וראש בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן-גוריון*
מגפת הקורונה חשפה את הפערים בין הבטחות המהפכה הטכנולוגית-מחשובית לבין המציאות. למרות תקופה חסרת תקדים של נתוני עתק, התקשו מדינות רבות לנהל את ההתמודדות באופן מושכל, על בסיס נתונים ותוך שמירה על אמון וסולידריות חברתית. מדינות שהשכילו לנתח וליישם את לקחי התפרצות הסארס ב-2003, כדוגמת סין, קנדה וסינגפור, התמודדו טוב יותר עם המגפה. לא ניתן לחזות כיצד ייראו המגפות בעתיד אך סביר שתהיה חזרה על חלק מהטעויות. עלינו ללמוד מלקחי העבר כיצד להיערך ברמה הלאומית והבינלאומית. הבנת נקודות התורפה תסייע להיערכות נכונה, שחייבת להיות, כמו במלחמה, למגפה הבאה ולא למגפה שהייתה.
*פרופ' חגי לוין, אשר היה מיועד להגיש את ההרצאה המסכמת בכנס תגליות, החליט לפני יומיים לקפוץ למים הפוליטיים ולהציג מועמדותו לכנסת. בעצה אחת הוחלט בנסיבות אלה לבקש מפרופ' נדב דוידוביץ' להגיש את ההרצאה במקום פרופ' לוין.
 
מחיר הכנס - 50 ₪
ניתן להירשם לקבלת גישה להקלטת הכנס


לתשומת לבכם
ההרצאות המוקלטות יהיו זמינות להאזנה לנרשמי הכנס עד ליום 29.01.21
 
להורדת התכנית המלאה לחצו כאן 
 
 
להרשמה אנא מלאו את הטופס הבא:

 
 
  חזרה לעמוד הקודם >>>
   
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
שעות מענה טלפוני: ימים א-ה, 09:00-16:00
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים