תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - מדיניות שימור
   - תגליות עולמי יוצאת לקרואטיה בסיור מיוחד עם פרופ' ארתור סג"ל 10.6-18.6.עיקר הסיור, בין פוּלַה בצפונה של קרואַטיה, לבין דוּבּרובניק שבדרומה, 700 ק"מ של חוף יפה להפליא, היסטוריה מפוארת, ארכיאולוגיה וכו'  
 
- הצטרפו אלינו לסמסטר ב' של הרצאות "תגליות מן העבר" תשע"ט. מתחילים ב13.02.19  
 
- תגליות נבחרות שנחשפו לאחרונה במסגרת "סקר דרום השומרון" - סדרת סיורים עם ד"ר דביר רביב  
 
- הצטרפו לקורסי הרצאות מרתקים על מורשת יון העתיקה, בהנחית פרופ' בועז זיסו וד"ר רחל גוטסמן בימי רביעי במוזיאון תל אביב לאמנות.  
 
- מקומות אחרונים לסדרת נצרות חדשה, וחלק מסדרת נצרות של שנת 2017 ,עם איילת אורפז  
 
- סיור הכרות בקבוצה ד' בימי שבת בעלות 150 ש"ח בלבד  
 
- סדנת הצילום, שנה שלישית, באתרי צילום מרתקים עם הצלם והמדריך ברוך גיאן  
 
 

 מדיניות שימור
 
התוספת הרביעית לחוק התכנון והבניה מוכרת היטב לעוסקים בשימור אך להפתעתנו רבים לא מודעים לקיומה ובעיקר לתכנה. התוספת מגדירה את מעמדה של תכנית השימור כתכנית מתאר לכול דבר.
סעיף 10 במסמך קובע שכול רשות מקומית צריכה להקים ועדת שימור בראשה יעמוד ראש הרשות או סגנו. הרכב הועדה מוגדר מפורשות בחוק. לצערנו, שנים רבות לאחר פרסום התוספת, ישנן עדיין רשויות רבות בהן אין ועדת שימור פעילה וברשויות אחרות הועדה פועלת בהרכב שאינו עונה על דרישות החוק.
התוספת מחייבת כול ועדת שימור להכין רשימת אתרי שימור בתחום הרשות המקומית בתוך שנתיים ממועד הקמת הועדה. רשימה זו משמשת כמעין אינוונטר שימור עירוני ומעצם פרסומה ודיווחה לוועדות התכנון והבניה היא מקנה כלים להגנה על המבנים השונים באמצעות חוק התכנון והבניה. בערים רבות שכבר טרחו להקים ועדת שימור לא הוכנה רשימה כנדרש על פי חוק. פרנסי ערים מהססים לגבש רשימה בשל החשש מפגיעה בערכם של נכסים פרטיים המיועדים לשימור. החוק לא מקנה גמישות יתרה לראשי רשויות לפצות ולתמרץ בעלי נכסים שהוכרזו כנכסי שימור ומכאן נובע החשש להיכנס למהלך.
תפקידה העיקרי של ועדת השימור ליזום תכנית שימור לרשות המקומית אשר תקבע אלו מבנים ומרקמים אדריכליים ישומרו ומה יהיו הוראות השימור ומפרטי הפיתוח בסביבת המבנים המיועדים לשימור.


  חזרה לעמוד הקודם >>>
   
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים