תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - - מקומות אחרונים לסדרת נצרות חדשה, וחלק מסדרת נצרות של שנת 2017 ,עם איילת אורפז
    


סדרה חדשה!

נצרות מנקודת מבט מקומית ומקורית -
הזרמים השונים בנצרות באתרים מפתיעים

 
בסדרה זו נחשף אל עולמם של הנוצרים מהזרמים השונים. ניפגש עם דמויות מרתקות ונסייר במקומות שלא הכרתם.
את סדרת הסיורים תוביל איילת אורפז, בעלת ידע עשיר ומומחית לנצרות, תואר שני בלימודי תרבות מהאוניברסיטה העברית בירושלים ומורת דרך. איילת עוסקת בהדרכת צליינים נוצרים ובהוראת נושא הנצרות בקורסים למורי דרך ברחבי הארץ ובמסגרות נוספות. יחד עם איילת נסייר במקומות מיוחדים ומפתיעים, ניפגש עם דמויות מקומיות מהעולם הנוצרי ודרכן נקבל נקודת מבט מקורית וייחודית אל עולם הנצרות והזרמים השונים הקשורים בו.
 
הרוסים באים! פרבוסלבים בירושלים
יום שישי 26.10.18
סיור ראשון

 
הכנסייה הפרבוסלבית היא הכנסייה הלאומית של רוסיה. כנסייה זו עוברת בימינו תהליכי התעוררות והתעצמות, שמורגשים היטב גם בארץ הקודש, ובמיוחד בירושלים.
נתחיל בחצר סרגיי שבמגרש הרוסים, אשר נפתחה כמלון לאחר שנים של שיפוץ ושימור. משם נמשיך אל כנסיית אלכסנדר נייבסקי שברובע הנוצרי ונראה את השרידים הארכיאולוגיים שנחשפו במקום. ניסע לפסגת הר הזיתים ונתרשם מהמתחם רחבהידיים של מנזר העלייה לשמיים. לאחר מכן נבקר ב"קברי הנביאים" התת-קרקעיים והאפלים, שמיוחסים במסורת לנביאים חגי, זכריה ומלאכי. לבסוף, נלך במורד הר הזיתים אל כנסיית מריה מגדלנה, בעלת כיפות ה"בצלים" המוזהבות.

הערות:  - יש להביא פנסים לצורך הביקור בקברי הנביאים.
            - הפסקת צהריים בעיר העתיקה.

 

צילום: ליזי שאנן
 
תפילה, סעד וחינוך: מסדרי נזירות קתוליים בנצרת
יום שבת 01.12.18
סיור שני
 
בנצרות הקתולית משתייכים הנזירים והנזירות למסדרים שונים, שחלקם מעורים בציבור ועוסקים בשליחות חברתית, וחלקם מסתגרים במנזר תוך חיי הגות ותפילה. נצא אל פינות החמד הפחותמתויירות של נצרת, כדי להכיר כמה מהמסדרים הפועלים בעיר זו.
נבקר בבית הספר ובכנסיית ישוע הנער של המסדר הסלזיאני ונהנה מתצפית מרהיבה על העיר. אם יאפשר מזג האוויר, נרד מההר בשביל מדרגות ארוך ומיוחד, שיוביל אותנו אל לב השוק של נצרת העתיקה. נמשיך למנזרן של "אחיות נצרת" , שם נראה קברים מתקופת בית שני. בבית החולים הצרפתי, שהוקם על ידי האחיות הרחמניות של סנט וינסנט דה פול, נתוודע לאתגרים ולהישגים של מוסד זה. לבסוף, נגיע אל מנזר הקלריסיות המסתגרות ונספר על הנזיר שארל דה פוקו המבורך, שקשור למקום והיום הזה הוא יום חגו.

הערות: -  מסלול הליכה אורבני, במדרגות במורד הר.
           - ייתכנו שינויים, בהתחשב בתנאי מזג האוויר.
           - הפסקת צהריים באזור כנסיית הבשורה.


07:30 - יציאה מת"א, רכבת סבידור מרכז, מפרץ התחנות על דרך נמיר
09:00 - הפסקת בוקר במקדונלדס מגידו
הפסקת צהריים באזור כנסיית הבשורה
חזרה משוערת - 19:30
מחיר - 235 ש"ח


 
צילום: אוסאמה דאמוני

אוריינטלים בירושלים: אתיופים, קופטים, ארמנים וסיריאנים יום שישי 28.12.18
סיור שלישי


נשארו 5 מקומות אחרונים
 
הסיור יציג ארבע כנסיות מזרחיות ועתיקות, שכל אחת מהן מטפחת שפת קודש, פולחן, אמנות ומורשת המיוחדים לה. נצביע על המשותף לכנסיות אלה, ונתעמק במאפיינים הייחודיים שמבדילים ביניהן.
נבקר בכנסייה האתיופית הסמוכה לרחוב הנביאים ובמנזר האתיופי על גג כנסיית הקבר ונגלה את הקשרים העמוקים בין אתיופיה לירושלים. ניכנס אל מתחם הפטריארכיה הקופטית, שם נתוודע אל הנצרות העתיקה של מצרים. נגיע אל הרובע הארמני ונאזין לתפילה היומית בכנסיית סנט ג'יימס. בכנסיית סנט מרקוס נפגוש את הסיריאנים דוברי הארמית, שמתפללים אל ישוע בשפתו שלו.

הערה: - הפסקת צהריים בעיר העתיקה.

07:30 - יציאה מת"א, רכבת סבידור מרכז, מפרץ התחנות על דרך נמיר
08:00 - הפסקת בוקר בלטרון
הפסקת צהריים בעיר העתיקה
חזרה משוערת - 18:30
מחיר - 235 ש"ח. הקבוצה מלאה, ההרשמה על בסיס מקום פנוי

 

צילום: רימונה טראוב
 
פרוטסטנטים בירושלים: לותרנים ואנגליקנים
יום שישי 18.01.19
סיור רביעי

 
הרפורמציה הפרוטסטנטית הולידה אינספור כנסיות, תנועות וכיתות. בסיור זה נכיר שתיים מהוותיקות והבולטות שביניהן: הכנסייה הלותרנית והכנסייה האנגליקנית. נתחקה אחר תולדותיהן, נתרשם מהאתרים הקשורים אליהן בירושלים, ונפגוש לשיחה איש או אשת דת.
הסיור יכלול את כנסיית אוגוסטה ויקטוריה, על הנופים המרהיבים הנשקפים ממנה; כנסיית הגואל והקלויסטר הצלבני הצמוד אליה; כנסיית המשיח, הכנסייה הפרוטסטנטית הראשונה שהוקמה באימפריה העות'מאנית; וקתדרלת סנט ג'ורג', מקום מושבו של הבישוף האנגליקני של ירושלים.

הערה: - הפסקת צהריים בעיר העתיקה.

7.30 - יציאה מת"א, רכבת סבידור מרכז, מפרץ התחנות על דרך נמיר
8.00 - הפסקת בוקר בלטרון
הפסקת צהריים בעיר העתיקה
חזרה משוערת - 19:30
מחיר - 235 ש"ח


 
צילום: איילת אורפז
 
תל אביב הסמויה מן העין
יום שבת 23.02.19
סיור חמישי

 
בתל אביב ובסביבתה פועלות כיום קהילות נוצריות רבות, הכוללות אזרחים ישראלים, מהגרי עבודה, מבקשי מקלט ואחרים. בסיור זה נתייחס לכמה מההסתעפויות המאוחרות של הנצרות הפרוטסטנטית, וכן לקתולים ולאורתודוקסים. נתוודע לאתגרים הכרוכים בקיום נוצרי בלב סביבה יהודית-ישראלית.
נבקר בכנסייה הפרבוסלבית באבו כביר, במרכז הקתולי "גבירתנו אשת חיל" , בכנסייה אפריקאית-פנטקוסטלית באזור התחנה המרכזית, במושבה האמריקאית-גרמנית ובקהילה יהודית-משיחית.

הערה: - מיקום הפסקת הצהריים יפורסם לקראת הסיור.

7.30 - יציאה מת"א, רכבת סבידור מרכז, מפרץ התחנות על דרך נמיר
הפסקת בוקר + צהרים באזור ת"א
חזרה משוערת - 17:30
מחיר - 235 ש"ח


 
 צילום: מרק סגל
 
קתולים בחיפה: כרמליתים ומלכיתים
יום שישי 22.03.19
סיור שישי

 
על הר, מול ים, נכיר שני מרכיבים שונים למדי של הכנסייה הקתולית: המסדר הכרמליתי, שנולד בכרמל והתפתח באירופה, וסגנונו מערבי-לטיני; ומנגד, הכנסייה היוונית-קתולית, המכונה גם "מלכיתית", בעלת הסגנון המזרחי-ביזנטי והזהות הערבית-מקומית.
נבקר בכנסיית "סטלה מאריס" המרשימה, ונספר על הדמויות החשובות למסדר הכרמליתי. אם מזג האוויר ותנאי השטח יאפשרו זאת, נצעד במורד הכרמל במסלול עתיר נופים ופרחים. במנזר הכרמליתיות המסתגרות ניפגש לשיחה עם נזירה שחיה במקום. במרכז "בית החסד" היווני-קתולי נאזין לסיפורו המרגש של המקום, ונבקר בכנסייה מיוחדת.


הערה:  - מסלול הליכה בטבע, ייתכנו שינויים בהתחשב בתנאי השטח ובמזג האוויר.
           - הפסקת צהריים באיזור המושבה הגרמנית
.


7.30 - יציאה מת"א, רכבת סבידור מרכז, מפרץ התחנות על דרך נמיר
8.00 - הפסקת בוקר באם הדרך
הפסקת צהריים באזור המושבה הגרמנית
חזרה משוערת - 18:30
מחיר - 235 ש"ח

 
צילום: צבי רוגר 

יום עיון מסכם במכללת לוינסקי
 יום חמישי 04.04.19

 
לאחר שהכרנו כל זרם בנפרד, נחתום את הסדרה ביום עיון שיפרוש בפנינו את התמונה המלאה. במהלך היום נתייחס לסיבות הפילוגים בין הזרמים השונים, נשווה בין הזרמים ונבדוק אילו יחסים שוררים ביניהם כיום. לסיום, נגלה איזה עתיד צופות התחזיות הדמוגרפיות לכל זרם, ולנצרות בכלל.

הערה: -  בין השעות 16.00-9.00. הגעה עצמית.

להורדת תכנית לחצו כאן
  
 
תנאים והרשמה:
הסדרה כוללת 6 סיורים ויום עיון אחד
תינתן עדיפות לנרשמים לסדרה כולה
מחיר בהנחה לסדרה כולה 1296 ₪ לנרשמים עד20.9.2018
מחיר לסדרה לאחר תאריך זה, 1365ש"ח
מחיר לסיור בודד 235 ₪


 
מלאו פרטים ונחזור בהקדם:
 
  חזרה לעמוד הקודם >>>
   
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
שעות מענה טלפוני: ימים א-ה, 09:00-16:00
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים