תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - - התחילה ההרשמה לסיור נוסף בדרום צרפת, בהדרכת פרופ' ארתור סג"ל.
    
להרשמה יש לגלול לתחתית העמוד

צרפת הרומית
מסע בגאַליה נַרבּונֶנסיס - Gallia Narbonensis


בהדרכת פרופ' ארתור סג"ל
30 באוקטובר – 6 בנובמבר 2018


במרוצת המאה השביעית לפנה"ס החלו הפניקים והיוונים לפלוש לאגן המערבי של הים התיכון. אלה הראשונים הסתפקו לרוב בהקמת תחנות מסחר (emporia). היוונים, לעומת זאת, הגדילו לעשות, כאשר סביב שנת 600 לפנה"ס ייסדו בחופה הדרומי של צרפת מושבה בשם מאַסליה (Massalia), הלא היא מארסי (Marseille) של היום. מושבה זו הפכה עד מהרה לעיר פורחת ומשגשגת בעלת נמל גדול.
המגעים בין הסוחרים הפניקים והמתיישבים היוונים לבין השבטים הליגוּרים והגאַלים, אשר איכלסו אז את פנים הארץ, היו מצומצמים למדי. הממצא הארכיאולוגי, אשר הועלה בכפרים ובעיירות (oppida) בדרומה של צרפת מאשר, שהתרבות היוונית לא השפיעה בעת ההיא על אורחות החיים והתרבות החומרית של האוכלוסיה המקומית. שונים היו פני הדברים, כאשר בשנות ה-20 של המאה השנייה לפנה"ס כל דרומה של צרפת, בין הרי האַלפים במזרח לבין רכסי הפירֶניים (Pyrenees) במערב, בין אזור החוף בדרום לבין העיר ליון (Lyon) בצפון, נכבש על ידי הרומאים. אזור רחב ידיים זה, החופף במידה רבה לאזור פרובַנס (Provence) של היום, כונה בפי הרומאים Gallia Transalpina, כלומר גאַליה שמעבר לאַלפים. עד מהרה שונה שמה של הפרובינקיה החדשה לגאַליה נַרבּונֶנסיס (Gallia Narbonensis), על שמה של בירת הפרובינקיה, שנקבעה בנַרבּו (Narbo), היום נרבּון ((Narbonne.
היה זה יוּליוּס קיסר (44-101 לפנה"ס), אשר בין השנים 50-58 לפנה"ס כבש את מרכזה ואת צפונה של צרפת. מאז, למשך מאות בשנים, הייתה גאַליה כולה לחלק בל-ייפרד מהאימפריוּם הרומי. החל בימי הקיסר אַוּגוּסטוּס (שלט: 31 לפנה"ס - 14 לספירה) אנו עדים לתהליך רומַניזציה מואץ של גאַליה כולה, שבא לידי ביטוי בראש ובראשונה בערים. רוב תושבי גאַליה, טרם הכיבוש הרומי, התגוררו בעיירות, שכונו בפי הרומאים oppida (צורת יחיד: oppidum). עיירות אלה הפכו תוך פרק זמן קצר לערים רומיות לכל דבר. ואכן, עד מהרה הפכו ה-oppida ל-municipia ואילו רבות מה-municipia זכו במרוצת הזמן למעמד של colonia.
לצד המוקדים הוותיקים הוקמו רובעים חדשים, בהם נסללה רשת רחובות אורתוגונַלית. במרכזי הערים נקבעו פורַה (fora) וסביבם הוקמו מקדשים, בתי מרחץ ובסיליקות. אמות מים הביאו לערים מי מעיינות ממרחקים. החל במאה הראשונה לפנה"ס הוקמו ברחבי גאַליה נרבּונֶנסיס עשרות תיאטראות, אַמפיתיאטראות וקירְקוּסים. מתקני שעשועים אלה היו לביטוי המובהק ביותר לעוצמתו של תהליך הרומַניזציה. תהליך זה הואץ אף ביתר שאת בזכות הווטֶרַנים (veterani, יחיד: veteranus), חיילי הלֶגיונות, שעם שחרורם מהשרות הצבאי ייסדו ערים חדשות או התיישבו בערים הוותיקות. מתיישבים אלה הביאו עימם את האלים הרומים ואת שפתם הלַטינית.
במסלול סיורנו כלולים כמה וכמה מהאתרים המרתקים והמרשימים שבגאַליה נַרבּונֶנסיס. אתרים אלה מהווים עדות לתרבותה הרומית של הפרובינקיה, אשר פרחה ושגשגה במרוצת יותר מ-400 השנים. גם פלישות הברברים, מלחמות הדת, השינויים האֶתניים והמהפכות, כל אלה לא היה בהם כדי למחוק את קסם הפרופורציות של המקדשים והתיאטראות. עוצמתם ופשטותם האצילית של קמרונות הענק באמת המים של Pont du Gard מרגשת ומפעימה אותנו היום, כפי שוודאי הפעימה וריגשה את אלה שצפו בהם לפני אלפיים שנים.  
לתכנית הסיור המלאה לחצו כאן


לטופס הרשמה לחצו כאן

לתמונות מסיור הקודם לחצו כאן
  • *פרטים על דמי ביטול מפורטים בטופס הרשמה

  חזרה לעמוד הקודם >>>
   
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
שעות מענה טלפוני: ימים א-ה, 09:00-16:00
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים