תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - 02.03.18 - מבצרי הצלבנים בצפת
    
להרשמה יש לגלול לתחתית העמוד
 
 
"והארץ הייתה תוהו ובוהו" (בראשית א, ב')
סדרה של 9 סיורים, בעקבות הפקת המופת של הערוץ הראשון


סיור שביעי בסדרה:
מבצרי הצלבנים בצפת ובמצד עתרת על גדת הירדן

בהדרכת ד"ר קייט רפאל – מומחית לתקופת ימי הביניים

02.03.18 יום שישי

 

נתחיל את הסיור במבצר הצלבני בצפת, הנמנה על הגדולים שניבנו בממלכה הצלבנית. היסטוריון צרפתי אנונימי, בן המאה ה-13, השאיר תיאור נפלא ומפורט, שמאפשר לשחזר את המבצר. נפילת המבצר לידי הממלוכים, תוך שבועות ספורים, ממחישה היטב את הבעייתיות של מבצרים אלו, שהיו גולת הכותרת של הארכיטקטורה הצבאית בימי הביניים. בניית המבצר הביאה לשינוי חשוב בתולדות צפת. מנקודה זו הלך
היישוב והתפתח ועם כיבושו ע"י הסולטן הממלוכי בייברס (1266) הפכה צפת לבירה המנהלית של צפון ארץ ישראל.
מצפת נרד לגדת הירדן ונבקר במצד עתרת. בניגוד למבצר בצפת, מבצר זה הוקם בעת שהצלבנים היו הכוח החזק ביותר במרחב. המשא ומתן בין צלאח א-דין והמלך הצלבני בולדווין ה-4, והשתלשלות המאורעות עד לחורבן המבצר, מהווים פרק מעניין בדיפלומטיה של התקופה. תיאורי הקרב והממצאים מהחפירה הארכיאולוגית מרתקים ומצמררים כאחד. לצד הסיפור ההיסטורי עומד אירוע גיאולוגי מרשים - קריעת המבצר לשניים ע"י רעידת האדמה החזקה בשנת 1202, מהתמונות הברורות ביותר של נזקי רעידות האדמה בצפון הארץ.
בדרכנו חזרה למרכז נבקר בחאן הממלוכי בג'יב יוסוף, המספר סיפור שונה מזה של שני האתרים הקודמים. בנייתו מייצגת תקופה שקטה יחסית בתולדות האזור. השלטון הממלוכי הריכוזי, שבירתו הראשית הייתה בקהיר ובירתו השנייה בדמשק, דאג לבנייה ולתחזוקה של רשת כבישים ותחנות, שאפשרו לשיירות סוחרים, צליינים ולאוכלוסייה המקומית לנוע בבטחה ברחבי הסולטנות. האינטרס הכלכלי עמד ללא ספק בבסיס ההחלטה להקים את החאן. במהלך הביקור באתר נבחן את ההבדל המהותי בין כלכלה וניהול של ממלכה צלבנית קטנה, לעומת ניהול של סולטנות שמשתרעת מהפרת ועד הנילוס.


לכל הסיורים בסדרה - לחץ כאן
 
07:30 -  יציאה מת"א, רכבת סבידור מרכז, מפרץ התחנות על דרך נמיר
19:30 - חזרה משוערת 
הפסקת בוקר באלונים
הפסקת צהרים בשטח. יש להצטייד בארוחת צהרים ומים
מחיר לסיור בודד - 220 ש"ח
מחיר ל-3 סיורים - 630 ש"ח


  חזרה לעמוד הקודם >>>
   
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
שעות מענה טלפוני: ימים א-ה, 09:00-16:00
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים