תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - 06.04.19 בעקבות צליינים
   - תגליות עולמי יוצאת לקרואטיה בסיור מיוחד עם פרופ' ארתור סג"ל 10.6-18.6.עיקר הסיור, בין פוּלַה בצפונה של קרואַטיה, לבין דוּבּרובניק שבדרומה, 700 ק"מ של חוף יפה להפליא, היסטוריה מפוארת, ארכיאולוגיה וכו'  
 
- הצטרפו אלינו לסמסטר ב' של הרצאות "תגליות מן העבר" תשע"ט. מתחילים ב13.02.19  
 
- תגליות נבחרות שנחשפו לאחרונה במסגרת "סקר דרום השומרון" - סדרת סיורים עם ד"ר דביר רביב  
 
- הצטרפו לקורסי הרצאות מרתקים על מורשת יון העתיקה, בהנחית פרופ' בועז זיסו וד"ר רחל גוטסמן בימי רביעי במוזיאון תל אביב לאמנות.  
 
- מקומות אחרונים לסדרת נצרות חדשה, וחלק מסדרת נצרות של שנת 2017 ,עם איילת אורפז  
 
- סיור הכרות בקבוצה ד' בימי שבת בעלות 150 ש"ח בלבד  
 
- סדנת הצילום, שנה שלישית, באתרי צילום מרתקים עם הצלם והמדריך ברוך גיאן  
 
 
 
בעקבות צליינים נוצריים
על הדרך הרומית בין ירושלים לבית גוברין
בהדרכת ד"ר נחום שגיב
6.4.19  יום שבת
 
נתחיל את הסיור בדרך הרומית שזוהתה בנחל רפאים. תחילה נבקר בעין לבן ולאחר מכן בעין יעל, בשרידים של וילה רומית ובה פסיפסים מרשימים ונביעת מים קטנה. נמשיך לחורבת חנות, שם לצד הדרך הקדומה הוקם בתקופה הביזאנטית מנזר ובו כנסייה ולה רצפת פסיפס מעניינת. לצידה גת גדולה, קברים מתחת לאפסיס של הכנסייה ובריכת אגירה גדולה. בסמוך לבריכת האגירה נמצא גל אבנים ענק - גבעה קטנה, שעל פי מסורת המתוארת על ידי צליין מן המאה השישית לסה"נ, זהו מקום קברו של גוליית, וכל מי שעובר במקום משליך שלוש אבנים כדי להפגין את ביקורתו על מעשיו הנפשעים של גוליית ולגנותו, וכך למעשה נוצרה הגבעה.
משם נלך בשביל הקיסר, העובר בתוך חורש ומגיע לשורה של מדרגות עתיקות ומרשימות. בסופו של קטע ההליכה נפגוש מתקן סחיטה של בית בד משוחזר (הטכנולוגיה במקום מחקה את המתקנים מן התקופה הביזאנטית). ניסע ליישוב גבעת ישעיהו, שבקרבתו הוצבו כמה אבני מיל רומאיות, ועל חלק מהן כתובות. אנו נקרא כתובת אחת מעניינת במיוחד.
נמשיך לחורבת מדרס, שם נראה שרידים שונים של יישוב יהודי מימי הבית השני, שחרב במרד בר-כוכבא. נראה מערכות מסתור, מתקן קולומבריום וקברים מפוארים.
בנוסף לאלה התגלתה במקום לפני שנים אחדות כנסייה ולה רצפת פסיפס מדהימה ואבני בנייה, שנותרו מוטלות בשטח, עליהן חקוקים צלבים. רצפת הפסיפס כוסתה בעקבות ונדליזם, אך אנו נראה תמונות מוגדלות באיכות נדירה, שימחישו את פארה של הכנסייה.
 
המסלול בדרגת קושי קלה, עם שני קטעי הליכה של 2.5-2 ק"מ בכל קטע.

 
7.30 -  יציאה מת"א, רכבת סבידור מרכז, מפרץ התחנות על דרך נמיר
8.00 - הפסקת בוקר בלטרון
חזרה משוערת - 18.00
המחיר - 195 ש"ח

  
  חזרה לעמוד הקודם >>>
   
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים