תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - הרצאות וכנסים
    

 

"תגליות מן העבר"
סדרת הרצאות לשנת תש"ף

30.10.19 – 27.05.20
, ימי רביעי ב-20:30-19:00 באולם שיטרית,

מוזיאון תל-אביב לאמנות


לתכנית המלאה לחצו כאן

ההרשמה במשרדי תגליות
08-6611330
או מלאו טופס ונחזור אליכם בהקדם:
קורסי ההרצאות החדשים במסגרת:
"הקתדרה הישראלית למורשת יוון" 

 
הקתדרה הישראלית למורשת יוון, מבית תגליות ומכון ישראלי לארכיאולוגיה, מציעה לכם שני קורסים מרתקים לשנת הלימודים האקדמית תש"ף.
 
פרופ' אסף יסעור לנדאו מהחוג לציוויליזציות ימיות באוניברסיטת חיפה, תכנן עבור הקתדרה קורס מקורי שכותרתו: תרבויות במשבר: יוון וארץ ישראל כמקרי מבחן לקריסה חברתית וכלכלית, הגירה, שינויי אקלים וגלובליזציה בים התיכון הקדום. סידרת ההרצאות עוסקת בתגליות ארכיאולוגיות חדשות במזרח הים התיכון, השופכות אור על נושאים הנמצאים במרכז השיח הציבורי כיום: שינויי אקלים, אסונות טבע, הגירה ופליטים, לכידות חברתית ורב תרבותיות, כלכלה וגלובליזציה. מנקודת מבט מקורית זו נזכה להכיר את תרבויות יוון העתיקה, בעיקר באלף השני לפני הספירה.

ד"ר רחל גוטסמן - מרצה בתכנית ללימודי יוון באוניברסיטת חיפה, ערכה עבורנו את הקורס עיר ואזרחיה - סיפורה של אתונה הקלאסית.
קורס ייחודי זה יצלול להיסטוריה העשירה והמרתקת של עיר-המדינה אתונה בתקופות הארכאית והקלאסית. ד"ר גוטסמן תעקוב אחר דרמות פוליטיות, מלחמות עקובות מדם, משברים כלכליים, רפורמות משפטיות, לידת הדמוקרטיה, הוגי דעות פורצי דרך, שיאים אמנותיים, יצירות מופת אדריכליות, תיאטרון, דת ופולחן, החל מעברה המיתולוגי של העיר ועד לימי שקיעתה.
                                      
תרבויות במשבר: יוון וארץ ישראל כמקרי מבחן לקריסה חברתית וכלכלית, הגירה, שינויי אקלים וגלובליזציה בים התיכון הקדום
מרצה: פרופ' אסף יסעור לנדאו - החוג לציוויליזציות ימיות, אוניברסיטת חיפה

לתכנית המלאה לחצו כאןעיר ואזרחיה סיפורה של אתונה הקלאסית
מרצה: ד״ר רחל גוטסמן

לתכנית המלאה לחצו כאן
ההרשמה במשרדי תגליות
08-6611330
או מלאו טופס ונחזור אליכם בהקדם:

 

הכנס השנתי של תגליות במוזיאון תל-אביב לאמנות 
ארכיאולוגיה מעבר לקווי האויב

 סיור וירטואלי באתרי העתיקות בהם קשה לבקר עם דרכון ישראלי
יום שישי, 7 בפברואר 2020

תכנית מלאה של הכנס לחצו כאן
נוסח מקוצר להדפסה לחצו כאן

תכנית הכנס
09:00 – 09:30  התכנסות
09:30 – 09:40  ברכות
09:40 – 10:10  ״ארכיאולוגיה מהחלל: הערים והנהרות של בבל בראי לוויינים מהמלחמה הקרה״
המרצה: ד"ר שי גורדין - אוניברסיטת אריאל
החל בשנות ה-50 של המאה העשרים שלחו האמריקאים לווייני ריגול ששימשו אותם למעקב אחר ברית המועצות ובעלות בריתה. מאז ראשית שנות ה-90 עוברים צילומי הלוויינים לארכיונים פתוחים ומאפשרים הצצה על עריה העתיקות של עירק קודם שכוסו בתיעוש וביישוב מודרני. בהרצאה נציג כיצד משתמשים בצילומי לוויין לבחינת דפוסי התיישבות, שימושי שטח וארכיטקטורה קדומה, במה שמכונה ״ארכיאולוגיה מהחלל״ (Space Archaeology). לשם המחשה נערוך ״סיור וירטואלי״ באתרים נבחרים מההיסטוריה של ממלכות בבל ואשור, בהן בבל ונינווה.

 

10:10 – 10:40 נופה האורבּני של פלמירה (תדמור)
המרצה: פרופ' ארתור סג"ל - אוניברסיטת חיפה
פלמירה היא נוה-מדבר השוכן כ-200 ק"מ צפונית-מזרחית לדמשק. העיר יושבת בצומת מרכזי של דרכי השיירות, ומיקומה תרם לעושרה האגדי. לשיא פריחתה הכלכלית הגיעה העיר בשלוש המאות הראשונות לספירה. תושבי פלמירה דברו וכתבו פַלמירנית, שהיא ניב ארמי ייחודי, אך השפה היוונית והתרבות הקלאַסית לא היו זרות להם. ואכן התגבשה בפלמירה ישות תרבותית אֶקְלֶקְטית (לַקטנית), ייחודית, שלה ביטויים מרתקים באמנות ובאַרכיטקטוּרה. הרצאתנו תתמקד בנופה האורבּני של פלמירה. רחובות העמודים, ריהוט הרחוב המפאר את שטחיה הציבוריים ובעיקר מתחמי הפולחן המרשימים, כל אלה יוצרים נוף אורבּני מרתק, ייחודי ושובה עין ביופיו.

 

10:40 – 11:20  הפסקה                         
11:20 – 11:50  בעלבק: ממקדש יופיטר למעוז חיזבאללה
המרצה: ד"ר אורית פלג-ברקת - האוניברסיטה העברית
בעיירה בעלבק שבלבנון, על גבול סוריה, המוכרת היום כאחד המעוזים הבולטים של חיזבאללה, מצויים שרידיה המרשימים של הֶלְיוֹפּוֹלִיס, ובהם שרידים של שלושה מקדשים מפוארים בהשתמרות יוצאת דופן. המקדשים, שבנייתם החלה בימיו של הקיסר אוגוסטוס ונמשכה למעלה מ-150 שנה, מיצבו את בעלבק כאחד המתחמים המקודשים החשובים ביותר של העולם העתיק. מבין המקדשים, הגדול והמפואר ביותר הוא מקדשו של יופיטר הֶלְיוֹפּוֹלִיטַנוֹס, המהווה את אחת הדוגמאות השלמות והמרשימות למקדש מן התקופה הרומית. אבני הגזית האדירות, המשולבות בפודיום של המקדש, הן מן הגדולות שיוצרו אי פעם. ההרצאה תתמקד בשרידי המקדשים, בניסיון לשחזר את שיטות הבנייה והעיטור של המבנים המרשימים ואת הפולחן הייחודי שהתקיים במקום.

 
 11:50– 12:20 "ליבי במערב ואנוכי בפאתי מזרח" - מבט מדורא אירופוס שעל הפרת
המרצה: ד"ר גיא שטיבל - אוניברסיטת תל-אביב
העיר הרומית דוּרָא אֵירוֹפּוּס, שממוקמת במזרחה של סוריה, על גדות נהר הפרת, חרבה באחת בשנת 256 לסה״נ. דרמת המצור שהטיל הצבא הסאסני על הכוח הצבאי הרומי השתמרה באופן חי כל כך, שמאפשר לנו לרדת בין שורות החיילים למנהרות התקיפה התת-קרקעיות, לחוש את אימת השימוש בכלי נשק כימיים ולא פחות את קרבות הפנים אל פנים. האירועים הצבאיים שהביאו לחורבנה של העיר שימרו באורח מדהים את חיי האמונה של תושבי האתר. מתחת לסוללת הנגד הרומית נמצאו קבורים שני מבני תפילה; האחד נוצרי והשני בית כנסת, שהשתמר באופן המעורר התרגשות. ציורי הקיר שעיטרו את קירות המבנה מאפשרים לנו לספר את סיפורה של קהילה יהודית נידחת בצבעים חיים. איך נראה אברהם אבינו, מהי דמותו של משה בתיבה, ומה היה צו האופנה הנשית.

 

12:20 – 12:50  "ארכיאולוגיה כג'אהיליה": יחסן של תנועות אסלאמיות פונדמנטליסטיות לאתרי עתיקות
המרצה: פרופ' אוריה שביט - ראש החוג ללימודי הערבית והאסלאם - אוניברסיטת תל-אביב
ההרצאה תבחן תפיסות אסלאמיות לגבי יצירות המציגות נורמות שאינן אסלאמיות, את המחלוקת בשאלת הלגיטימיות ההלכתית של יצירות כאלה - ומה הניע את הטליבאן ואת ארגון המדינה האסלאמית (דאע"ש) להשמיד בשנים האחרונות פסלים, קברים ואתרי מורשת ארכיאולוגיים.

 
מחיר  -  80 ₪ ברישום מוקדם עד ל-3 בפברואראחרי מועד זה מחיר הכרטיס - 90 ₪   
פרטים והרשמה במשרדי תגליות:
טלפון: 08-6611330; פקס: 08-9101704  בימים א'-ה' 09:00 - 15:00
הכנס יערך באודיטוריום ע"ש יהודה וז'נט אסיא (באגף החדש) במוזיאון תל-אביב לאמנות, רחוב שאול המלך 27, תל-אביב


 

 
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים