תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - 14.9.17 תגליות חדשות בהרודיון
    
להרשמה יש לגלול לתחתית העמוד

תגליות חדשות בהרודיון, אחד האתרים המרשימים שהשאיר אחריו הורדוס
בהדרכת הארכיאולוג ד"ר נחום שגיב והארכיאולוג רועי פורת, ראש משלחת החפירות להרודיון 
14.9.17 יום חמישי
 
"...לימים הקים במקום יישוב, זכר לניצחונו, פיאר אותו בארמונות מהודרים ובראש הגבעה בנה מצודה מבוצרת היטב וקרא למקום הרודיון על שמו..." (מתוך תולדות מלחמת היהודים ברומאים, יוסף בן מתתיהו)
הורדוס בנה מבצר עגול, המוקף בשתי חומות וארבעה מגדלים ובמרכזו ארמון מפואר, לצרכיו הפרטיים.  בנוסף הקים למרגלות הרודיון עיר תחתית מרשימה, ששימשה כמרכז מנהלי. 
לימים החליט הורדוס שהוא מבקש להיקבר בבוא יומו באתר מיוחד זה ואז בנה באתר מאוזוליאום מפואר. 
שנים אחדות לפני מותו קיבל הורדוס החלטה נועזת ומיוחדת - להפוך את כל ההר למאוזוליאום על ידי שפיכת עפר על המדרונות בשולי המבצר העגול, ולהעניק לכל המונומנט שנוצר צורת חרוט דמוי הר געש. 
פרופ' אהוד נצר ז"ל חפר בהרודיון משנת 1972, בין היתר במטרה לגלות את מקום הקבר, ובאביב 2007 נמצא המאוזוליאום כשהוא מנותץ והרוס.
באוקטובר 2010 מצא נצר את מותו באתר התיאטרון. משלחת החפירות שהקים עם רועי פורת, יעקב קלמן ורחל לוריס צ'אצ'י המשיכה מאז וחשפה אגפים וחלקים שונים של האתר, ובמקביל בוצעו עבודות שימור נרחבות.
אין ספק שהרודיון הוא אחד האתרים המרשימים והמפתיעים שהתגלו בארץ.
נבקר בראש ההר, כולל בפרוזדור הכניסה שנחשף, במערכת התת-קרקעית, בתיאטרון המלכותי ובקבר הורדוס, ואולי יתאפשר לנו גם להיכנס לחדר הצפייה הפרטי של הורדוס.
לאחר ארוחת הצהרים נמשיך לאמת הביאר, ניכנס ונדבר על אספקת המים לירושלים באמצעות אמות  בתקופה הרומית, נושא שריתק חוקרים רבים שפעלו בארץ משלהי המאה ה-19 ועד ימינו. חלק ממערכת המים הזאת, שהוקמה ככל הנראה על ידי הורדוס, ניצלה את מי מעיינות הביאר באזור גוש עציון במטרה להוביל את המים לעיר העליונה, לארמונו של הורדוס ולבריכה סמוכה שנקראה בריכת המגדלים.
 
 
7.30 - יציאה מת"א, רכבת סבידור מרכז, על דרך נמיר
חזרה משוערת - 18:30 
הפסקת בוקר בלטרון
הפסקת צהרים בהרודיון, יש להצטייד בארוחת צהרים ומים
מחיר – 215 ש"ח

 
  חזרה לעמוד הקודם >>>
   
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים