תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - 07.01.19 - מדן ועד אילת
   



 

סיור לראש פינה,
תל חצור והירדן ההררי

07.01.19
בהדרכת אודי לניאדו

 
נתחיל את סיורנו בביקור במושבת הראשונים, ראש פינה. נבקר בגרעין המושבה הותיקה, בתי המתיישבים, בית הפקידות, בית הכנסת והמלון הראשון. נספר את סיפורה המדהים של המושבה שתחילתו בהתיישבות של אברכים צעירים מצפת בכפר הערבי ג'עוני שהיה במקום (גיא אוני), דרך התיישבותם במקום של חובבי ציון מרומניה ועד ניהול המקום בידי פקידי הברון. נספר סיפורים מעניינים ומשעשעים על ימי התיישבות הראשונים.
נמשיך אל אתר החפירות בתל חצור שהינו הגדול בתלי הארץ. נסייר בארמונות ובמקדשים שנחפרו ע"י הארכיאולוגים (בראשות ידין). העיר הייתה מיושבת מסוף האלף השלישי לפנה"ס (התק' הכנענית הקדומה), נכבשה ע"י בני ישראל והפכה לעיר חשובה בממלכת ישראל ודעכה במאה השניה לפנה"ס. נלבן את הסוגיות החשובות ביחס לעיר חשובה  זו.
ניסע לכיוון רמת הגולן ונרד אל הירדן באזור גשר בנות יעקב, נבקר במבצר הצלבני עתרת אשר נכבש ב-1178 ע"י צאלח א-דין ונעמוד על תופעה ייחודית המבטאת את תנועת לוחות כדור הארץ (טקטוניקת הלוחות)  בקיר המבצר.
נצעד לאורך הירדן עד לסכר ומערכת צינורות שנבנו על הגדה המערבית של הנהר. זהו "המוביל הארצי הראשון" -  מערכת ההטיה של מימי הירדן שיזם דוד בן גוריון, בתחילת שנות החמישים, על מנת להשקות את הנגב היבש. לאחר סדרה של קרבות עם הסורים סביב הנושא והתנגדות מדינית בוטל הפרויקט ובמקומו נבנתה מערכת השאיבה המוכרת מהכנרת.

 


 
  חזרה לעמוד הקודם >>>
   
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
שעות מענה טלפוני: ימים א-ה, 09:00-16:00
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים