תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - 19.5.22 קלאסיקה - הרודיון
    

סדרת הסיורים הקלאסיים של תגליות

הרודיון
פאר היצירה של המלך הורדוס

 
בהדרכת אסף בן חיים

19.5.22 חמישי
 
 
"...לימים הקים במקום יישוב, זכר לניצחונו, פיאר אותו בארמונות מהודרים ובראש הגבעה בנה מצודה מבוצרת היטב וקרא למקום הרודיון על שמו..." (מתוך תולדות מלחמת היהודים ברומאים, יוסף בן מתתיהו). מבצר עגול מוקף בשתי חומות ובארבעה מגדלים, במרכזו ארמון מפואר ולמרגלותיו עיר תחתית מרשימה ששימשה כמרכז מנהלי - הרודיון היוותה פאר היצירה של הורדוס, אשר החליט להיקבר בבוא יומו באתר מיוחד זה, ולצורך כך הוא הורה להקים עבורו מאוזוליאום מפואר. 
שנים אחדות לפני מותו קיבל הורדוס החלטה נועזת ומיוחדת - להפוך את כל ההר למאוזוליאום על ידי שפיכת עפר על המדרונות בשולי המבצר העגול, בכדי להעניק לכל המונומנט שנוצר צורת חרוט דמוי הר געש.
פרופ' אהוד נצר ז"ל חפר בהרודיון משנת 1972 ,בין היתר במטרה לגלות את מקום הקבר. באביב 2007 נמצא המאוזוליאום, כשהוא מנותץ והרוס. באוקטובר 2010 מצא נצר את מותו באתר התיאטרון.
משלחת החפירות שהקים המשיכה מאז, בראשות תלמידיו: רועי פורת, יעקב קלמן ורחל לוריס צ'אצ'י, ובניהול לוגיסטי של עמותת מכון ישראלי לארכיאולוגיה.
המשלחת חשפה אגפים וחלקים שונים מרהיבים ביופיים, ובמקביל בוצעו עבודות שימור נרחבות באתר. הרודיון היה לאחד האתרים המרשימים והמפתיעים שהתגלו בארץ.
בסיור נצפה מלמעלה על העיר התחתית ונדבר על מערכות המים המורכבות, נעלה לראש ההר, נבקר בפרוזדור הכניסה שנחשף, במערכת התת-קרקעית, בקבר הורדוס, בתיאטרון המלכותי ובחדר הצפייה הפרטי של הורדוס, ונשמע מאסף בן חיים, אחד הארכיאולוגים שהשתתף בחפירות, על ממצאים חדשים מהחפירות של השנים האחרונות.

 
צילום: פטר פן סטפנסקי


07:30 יציאה מתל אביב, רכבת סבידור מרכז, מפרץ התחנות על דרך נמיר
08:15 איסוף והפסקת בוקר בלטרון
17:00 חזרה משוערת
חובה להגיע עם נעלי הליכה, כובע, מים וארוחת צוהריים
יש להקפיד על מסיכות במקומות הסגורים
מחיר הסיור - 230 שקלים

 
 
אנא מלאו טופס הרשמה לסיור:
  חזרה לעמוד הקודם >>>
   
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
שעות מענה טלפוני: ימים א-ה, 09:00-16:00
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים