תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - 24.3.22 לגיו וגמלא
    

סיור בלגיו ובגמלא:
אתרי לוחמה בשטח בנוי מנקודת מבט רומית 

 
בהדרכת ד"ר רן אורטנר, חוקר ומרצה באוניברסיטת אריאל

24.3.22 יום חמישי
הסיור נדחה עקב מזג האויר הצפוי
 
 
במהלך מרידות היהודים ברומאים בארץ-ישראל, נערכו רבים מן הקרבות בשטח בנוי ובלוחמה תת-קרקעית באמצעות מנהרות. סיור זה מבוסס על מחקר ותפיסה חדשה, המציעה לזהות ולהגדיר את המושג "לוחמה בשטח בנוי". מקרי המבחן היו גמלא וירושלים, תוך התייחסות לתופעת מנהרות המסתור בגליל ובשפלת יהודה.
נתחיל את הסיור בביקור קצר באתר החפירות לג'ון (סמוך לצומת מגידו). באתר נחפרים בשנים האחרונות שרידי מחנה הקבע של הלגיון השישי, ונחשפו בו שרידי מבני מגורים של חיילי הלגיון, היכל מפקד הלגיון ומקום משמר הדגלים והצלמים של הלגיון. אתר זה נחשב לאחד החשובים ביותר בתחום הארכיאולוגיה הצבאית הרומית בארץ ישראל.
נמשיך בנסיעה את האתר המרכזי בסיור – גמלא.
נערוך תצפית אל עבר העיר העתיקה גמלא ונסקור את תפקידה במהלך המרד הגדול. בהמשך נרד אל סמטאות העיר וחומותיה ונעבור במסלול המדגים את הקושי הרב עמו התמודדו הלגיונות הרומיים בנסותם לפלוש אל העיר. נגיע אל מספר סמטאות ובתים בהם התגלו עדויות מרשימות לתיאורו הדרמטי של יוסף בן מתתיהו את מהלך הקרב על גמלא.

שימו לב, באתר גמלא, הסיור כולל ירידה ועליה של כ-20 דקות בכל כיוון בשביל מסודר.07:30 - יציאה מתל-אביב, רכבת סבידור מרכז, מפרץ התחנות על דרך נמיר
08:45 - איסוף ממגידו ללא הפסקה
הפסקת צוהריים בשטח
חזרה משוערת - 19:00

יש להגיע עם נעלי הליכה, כובע, מים וארוחת צוהריים
נא להקפיד על מסיכות במקומות הסגורים

מחיר - 235 ש"ח
 

 
  חזרה לעמוד הקודם >>>
   
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
שעות מענה טלפוני: ימים א-ה, 09:00-16:00
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים