תגליות - סיורים והרצאות בדגש ארכיאולוגי - 26.05.18 - בעקבות צליינים נוצריים
    
להרשמה יש לגלול לתחתית העמוד
 

מסע חוויתי בעקבות צליינים נוצריים
והדרך הרומית בין ירושלים לבית גוברין

בהדרכת ד"ר נחום שגיב
26.5.18  יום שבת
 
נתחיל את הסיור בתחילת הדרך שזוהתה בנחל רפאים, נבקר בעין יעל בשרידי וילה רומית ובה פסיפסים מרשימים ונביעת מים קטנה.
מכאן ניסע לחורבת חנות. לצד הדרך הקדומה הוקם בתקופה הביזאנטית מנזר ובו כנסייה ולה רצפת פסיפס מעניינת. לצד הכנסייה התגלתה גת גדולה וכן נחשפו קברים מתחת לאפסיס של הכנסייה. כמו כן התגלתה בריכת אגירה גדולה בה נאספו מי שיטפונות.
בסמוך לבריכת האגירה נמצא גל אבנים ענק - גבעה קטנה, ועל פי מסורת המתוארת על ידי צליין מן המאה השישית לסה"נ (אנטונינוס מפלקנטיה) זהו מקום קברו של גוליית. נספר איך ומדוע נוצרה גבעה זו.
נמשיך רגלית במסלול לאורך כ-2.5 ק"מ בשביל הקיסר, העובר בתוך החורש ומגיע לשורה של מדרגות עתיקות ומרשימות. בסופו של קטע ההליכה נפגוש מתקן סחיטה של בית בד משוחזר.
מכאן ניסע לגבעת ישעיהו. במקום הוצבו כמה אבני מיל רומאיות טיפוסיות ועל חלק מהן כתובות. אנו נקרא כתובת אחת מעניינת במיוחד.
מכאן נמשיך לחורבת מדרס, שם נראה שרידים שונים של יישוב יהודי מימי הבית השני שחרב במרד בר-כוכבא, מערכות מסתור, מתקן קולומבריום וקברים מפוארים.
בנוסף לאלה התגלתה במקום לפני שנים אחדות כנסיה ולה רצפת פסיפס מדהימה, ואבני בנייה מוטלים בשטח עליהן חקוקים צלבים. רצפת הפסיפס כוסתה בעקבות ונדליזם אך אנו נראה תמונות מוגדלות באיכות נדירה, שימחישו את פארה של הכנסייה, המתוארת על ידי הצליין אנטונינוס מפלקנטיה.
נמשיך לכיוון בית גוברין ונעצור למרגלות תל גודד. צליינים נוצריים מזהים באתר הסמוך את עיר הולדתו ופועלו של הנביא מיכה ואת המעיין כמעיין של שמשון. כאן הרג שמשון הגיבור אלף פלשתים עם לסת של חמור.
נסיים את הסיור בקיבוץ בית גוברין, שם, מתחת למבנה חדר האוכל, נמצא משקוף ענק של אכסניה המתוארכת לתקופה הביזאנטית. המשקוף מעוטר בקופידונים-ארוסים ועליו כתובת מעניינת אותה נקרא במקום.

07:30  - יציאה מת"א, רכבת סבידור מרכז, מפרץ התחנות על דרך נמיר

18:30 - חזרה משוערת
08:30 - 08:00 הפסקת בוקר ואיסוף בלטרון
הפסקת צהרים בשטח
מחיר הסיור - 190 ש"ח 
מלאו פרטים ונחזור בהקדם:
  חזרה לעמוד הקודם >>>
   
מכון ישראלי לארכיאולוגיה (ע"ר) רחוב אופנהיימר 5, רחובות 7670105
טל: 08-6611330 פקס: 08-9101704
שעות מענה טלפוני: ימים א-ה, 09:00-16:00
צור קשר במייל
לייבסיטי - בניית אתרים